رییس  بیمه مرکزی:خسارت هواپیمای اوکراین به ما مربوط نیست

حکومت ایران، می خواهد به خانواده جان باختگان هواپیمای اوکراینی که توسط موشک های سپاه پاسداران سرنگون شد، غرامت ندهد ،رییس  بیمه مرکزی میگوید: خسارت هواپیمای اوکراین به ما مربوط نیست. اما معاون وزیر خارجه اوکراین گفت: ایران در هرحال مسئول پرداخت خسارت هواپیمای اوکراینی است

یوجین انین، معاون وزیر خارجه اوکراین، از اظهارات بی مسئولانه مقامات حکومت ایران که گفته اند، غرامت هواپیمای اوکراینی باید از سوی شرکت‌های بیمه اروپایی پرداخت شود ابراز شگفتی کرد و گفت: در هر حال رژیم ایران مسئول ارائه خسارت است.

انین در صفحه فیسبوک خود نوشت: «حتی تصور احتمال اینکه طرف ایرانی بخواهد از مسئولیت اجتناب کند، سخت است».

معاون وزیر خارجه اوکراین یادآور شد: حکومت ایران در مذاکرات قبلی پذیرفته بود که غرامت بپردازد و این موضوع در دستور کار جلسات بعدی قرار داشت.

غلامرضا سلیمانی ، در این باره گفت:  پرداخت خسارت هواپیمای سرنگون‌شده اوکراین به شرکت‌های ایرانی ربطی ندارد و این امر بر عهده شرکت‌های بیمه اتکایی اروپایی و اوکراینی است که بویینگ تحت پوشش آنها بود.

اما عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه حکومت، ۱۰ روز پیش گفته بود که حکومت اسلامی خود را مسئول این “اقدام سهوی” می‌داند و پذیرفته که غرامت هواپیما را پرداخت کند.

رئیس کل بیمه مرکزی ایران پیش‌تر و در همان هفته  نخست سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط موشک های سپاه پاسداران ،  گفته بود: «چون هواپیمای اوکراینی توسط شرکت‌های غیر ایرانی یا اوکراینی بیمه شده و حتما بیمه اتکایی نیز بوده، درباره بیمه مسافران آن و خود هواپیما، شرکت‌های اوکراینی یا سایر شرکت‌های بیمه‌کننده باید به این موضوع رسیدگی کنند. اما چون این هواپیما در خاک ایران سقوط کرده و اشتباه از پدافند هوایی ما بوده، برای پرداخت خسارت هواپیما و مسافران، دولت مذاکراتی را با دولت اوکراین خواهد داشت».

این مقام ارشد دولت روحانی گفت: «یک شرکت‌ بیمه اروپایی خطوط بین‌المللی هوایی اوکراین را بیمه کرده و ریسک‌های مربوطه را نیز از طریق سایر بیمه‌گران بیمه کرده بود. در نتیجه حتی اگر ایران به صورت مستقیم خسارت ندهد، باید این کار را از طریق بیمه‌گران مربوطه پیگیری کند».

هواپیمای اوکراینی  در ۱۸ دی ماه سال گذشته با ۱۷۶ سرنشین ، کوتاه مدتی پس از برخاستن از فرودگاه در آسمان تهران هدف دو موشک سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد. همه سرنشینان آن جان باختند و حکومت ایران  دلیل این شلیک را خطای انسانی عنوان کرده است.