رییس جمهور اسراییل در پارلمان آلمان:از جامعه جهانی می خواهم که در برابر رژیم ایران قاطع تر باشند

در حالی که نخست‌وزیر اسرائیل از شکل گرفتن یک کارزار علیه توافق احتمالی احیای برجام خبر داده، اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهوری اسرائیل، از قدرت‌های جهانی خواست در مذاکرات احیای برجام، مواضع خود علیه تهران را قاطع‌تر کنند.

هرتزوگ روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور در یک سخنرانی در پارلمان آلمان هشدار داد که جمهوری اسلامی «مستحق پورسانت‌هایی نیست» که ممکن است در توافق احتمالی احیای برجام به دست بیاورد.

او گفت: «در این مجمع مهم در برلین، من از دولت‌ها می‌خواهم محکم و قاطعانه علیه ایران و برنامه‌های این کشور برای تولید سلاح‌های هسته‌ای عمل کنند.»

رییس‌جمهوری اسرائیل در ادامه گفت: «در اختیار داشتن تسلیحات کشتار جمعی از سوی یک کشور عضو سازمان ملل که هر روز خواستار نابودی یکی دیگر از کشورهای عضو سازمان ملل است، به سادگی قابل تصور نیست.»

هرتزوگ تاکید کرد: «تهدید و تلاش برای نابودی اسرائیل غیرقابل تصور است. دستورالعمل باید روشن باشد: دولتی که هولوکاست را انکار می کند، دولتی که بر اساس نفرت و جنگ‌طلبی عمل می‌کند، دولتی که حق موجودیت کشور اسرائیل را تهدید می‌کند، صلاحیت ندارد طرف امضای قرارداد باشد.»

رئیس جمهور اسحاق هرتزوگ همچنین در کنار رئیس جمهور آلمان فرانک والتر اشتاین مایر از مکان یادبود اردوگاه برگن-بلسن در آلمان بازدید کرد. در ابتدای این بازدید، روسای جمهور تاج گلی را در پای بنای اصلی این سایت و بنای یادبود یهودیان کشته شده که پس از جنگ توسط بازماندگان اردوگاه برپا شده بود گذاشتند.