رئیس جمهور فرانسه، اتهام “رفتار ساده‌لوحانه در برابر جمهوری اسلامی” را رد کرد

امانوئل مکرون دیروز با تأکید بر اینکه همچنان در انتظار پاسخ ایران است گفت در دو دیدار و تماسی که با حسن روحانی داشته همتای ایرانی اش هیچ توضیحی در این باره نداده است

حدود دو هفته پس از آنکه وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد تردیدی نیست که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در طرح حمله خنثی شده پاریس نقش داشته است، رئیس جمهوری فرانسه گفت «هنوز روشن نیست که کدام بخش از حاکمیت ایران دستور این حمله را صادر کرده است.»

امانوئل مکرون جمعه دیروز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ گفت: «در ایران دسته های مختلفی وجود دارند و با هم تنش دارند، بنابراین من امروز نمی‌توانم بگویم که آیا این فرمان از بالا صادر شده یا اینکه کار فلان نهاد یا بخش بوده است.»

وزارت خارجه فرانسه دهم مهرماه با اعلام اینکه در نقش داشتن وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در طرح حمله به همایش پاریس تردیدی نیست، دارایی‌های متعلق به وزارت اطلاعات و همچنین دو شهروند ایرانی را در این کشور مسدود کرده است.

حدود سه ماه پیش در آستانه همایش شورای ملی مقاومت در پاریس، مقام‌های اروپایی از کشف و خنثی سازی طرحی برای حمله به این همایش خبر دادند و در پی آن چند مظنون در کشورهای بلژیک، فرانسه و آلمان بازداشت شدند که یکی از آنها دیپلمات جمهوری اسلامی به نام اسدالله اسدی بود. اسدالله اسدی که در آلمان بازداشت شده بود، هفته گذشته به دستور دستگاه قضایی این کشور به بلژیک تحویل داده شد تا در آنجا محاکمه شود.

امانوئل مکرون دیروز با تأکید بر اینکه همچنان در انتظار پاسخ ایران است گفت: «در دو دیدار و تماسی که با حسن روحانی داشته، همتای ایرانی‌اش هیچ توضیحی در این باره نداده است.»

مکرون این اتهام را که او در برابر جمهوری اسلامی ساده‌لوحانه رفتار کرده رد کرد و گفت که هرگز گمان نکرده است که چنین کاری آسان است.

خبرگزاری رویترز ۱۰ روز پیش از قول یک منبع دیپلماتیک فرانسه نوشت که وزارت اطلاعات ایران و مشخصا سعید هاشمی مقدم، معاون وزیر و مدیرکل بخش اطلاعاتی وزارت اطلاعات رژیم ایران، دستور این حمله را صادر کردند. با این حال، رویترز جمعه به نقل از یک مقام ارشد فرانسوی نوشت که طرح این حمله‌ی خنثی شده، احتمالاً از سوی تندروهای ایرانی و با هدف تخریب تلاش‌های حسن روحانی برای بهبود روابط ایران صورت گرفته است.

دادسرای پاریس همچنین دیروز خواستار مصادره ۲۵۰ میلیون یورو از دارایی‌های شرکت نفتی توتال در پرداخت رشوه به ایران شده است. شرکت فرانسوی توتال متهم است که در فاصله سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ برای عقد قرارداد با ایران، به میزان ۳۰ میلیون دلار به مقامات جمهوری اسلامی پرداخت کرده است.

 

3 دیدگاه‌

  1. آقایان در تاریخ استبداد چهل ساله، دوبار فرانسه ملت ایران را به منافع معامله با استبداد حاکم برما فروخت یکی در زمان ژاک شیراک دیگری در زمان مکرون؛ هردو برعلیه سازمان مجاهدین بود اخراج رجوی و حالا هم ناامنی برای فعالیت مدنی اپوزسیون
    دول اروپا و مخصوصا فرانسه در اسارت ما بدست ملاها مقصرند چرا دست از معاشقه با خونخواران برنمیدارند

  2. منتظرم مکرون عزیز هم اون تند ی فرانسوی رو نشان این مولاها بدهد تا این اخوند دوزاری ها بفهمند علی اباد دهی نیست و جمع کنند .

  3. با سلام و خسته نباشید,

    بخدا قسم سیاسمدارها غربی ها بیشتر از این نیستند, ما نمیخواهیم باور کنیم که اینها پیچیده نیستند, مثلا ما چه انتظاری از ماکرون می توانیم داشته باشیم؟ اینها همینند یک اخوند صد تا سیاستمدارهای غربی را لب چشمه میبره و تشنه بر میگردونه, یه بار در بصره به نیروهای نیابتیش دستور داد به تانکهای انگلیس حمله کنند بلر زرد کرده بود, چنان امریکا را با همه یال و کوپالاش در عراق زمین گیر کرد که امریکا به التماس افتاده بود, از سال ۲۰۰۳ سیا, وزارت امور خارجه وووو تحلیلشان این بود که چون اخوندها شیعه و القاعده -طالبان سنی هستند پس نمیتوانند با هم همکاری کنند بعد از سالهای طولانی تازه دوزاریشون افتاد چه خبره؟ این رژیم بدون هیچ گونه مبالغه ای فقط و فقط از مجاهدین واهمه داره, وحشتش فقط از مجاهدینه الان دیگه همه دنیا هم میدانند که تنها نیروی سرنگون کننده اش کیه

Comments are closed.