رییس جمهور فرانسه و بازیکنان تیم ملی زیر باران پیروزی را جشن گرفتند

عاقبت تیم ملی فوتبال فرانسه روز یکشنبه با پیروزی ۴ بر ۲ در مقابل تیم کرواسی برنده جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه شد.

پس از قهرمانی  در جام جهانی سال ۱۹۹۸ این دومین بار در تاریخ است که فرانسه برنده جام جهانی فوتبال می‌شود. ۲۰ سال پیش  مربی کنونی تیم ملی فرانسه کاپیتان تیم ملی فرانسه بود.

قهرمانی فرانسه  در جام جهانی فوتبال یک روز پس از جشن ملی سالروز پیروزی انقلاب این کشور اتفاق افتاد.

هواداران تیم ملی فرانسه که پیروزی این تیم در فینال جام جهانی را ساعت ها پیش از شروع بازی بو کشیده بودند به خیابان‌ها سرازیر شدند و به استقبال جشن دومین قهرمانی فرانسه در جام جهانی رفتند.

۲۰ سال پیش نیز فرانسوی ها در خاک خود قهرمان جام جهانی فوتبال شده بودند و یک میلیون نفر به خیابان شانزلیزه و کوچه های اطراف آن ریخته و تا نخستین ساعات بامداد به ابراز شادی  پرداختند. دولت فرانسه برای برقراری امنیت جشن پیروزی تیم ملی این کشور در جام جهانی ده ها هزار نیروی پلیس -ژاندارمری -ارتش و نیروهای ویژه را بسیج کرده بود.

به رسم معمول خیابان شانزلیزه در پاریس و خیابان ها و میادین شهرهای دیگر فرانسه تا پاسی از شب عرصه بیان شادی و پایکوبی هواداران فوتبال شده بود.

بوق ماشین ها و فریاد شادی مانع خواب همه شده بود.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه قرار است در کاخ الیزه امروز از بازیکنان دیدار و تقدیر کنند. روز گذشته هنگام اعطای کاپ جام جهانی و مدال به قهرمانان دو تیم که توسط روسای جمهور فرانسه و روسیه و کرواسی زیر یک باران شدید  انجام گرفت.

شور و شوق  بازیکنان و تماشاچیان به اوج خود رسیده بود به ویژه برخورد صمیمانه و دوستانه روسای جمهوری فرانسه و رئیس جمهور کرواسی با قهرمانان و در آغوش کشیدن آنان و خوشحالی از پیروزی شان بینندگان را تحت تأثیر قرار داده بود.

مسابقه فوتبال میان فرانسه و کرواسی که دیروز انجام شد به عنوان اصلی رسانه های فرانسه و مطبوعات فرانسه تبدیل گشت.

به نوشته لوموند محبوبیت ناگهانی  بازیکنان تیم ملی این کشور یادآور خاطرات مسابقات جام جهانی فوتبال در سال ۱۹۹۸ میلادی و ۱۳۷۷ خورشیدی زین الدین زیدان و بازیکنان هم نسل او است .

این پیروزی گرچه سبب وحدت و مقابله با قدرت گرفتن راست های افراطی در فرانسه را فراهم می‌سازد اما مشکلات گوناگون در حومه های  مهاجر نشین از جمله مشکلات آموزشی و بیماری و بدبینی به پلیس را آسان حل نخواهد کرد.