رییس دفتر حسن روحانی:بخشی از منابع مالی مسدود شده ما در چند کشور آزاد شده و در بخش حواله‌ای بانک مرکزی قرار دارد

محمود واعظی،  رییس دفتر حسن روحانی گفت:   «بخشی از منابع مالی مسدود شده ما در چند روز گذشته در چند کشور آزاد شده است و اکنون در بخش حواله‌ای بانک مرکزی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نگرانی و مشکلات واردکنندگان که در این دوران کوتاه در صف بودند مرتفع ‌شود».

محمود واعظی  توضیح بیشتری در خصوص کشورهایی که “منابع مالی” ایران را مسدود کرده بودند، ارائه نکرده است.

” رئیس دفتر روحانی، تلاطم بازار ارز” ایران را “یک جنگ روانی و هیجانی” از بیرون کشور و چند مرکز مانند دبی و سلیمانیه دانست.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز ۹ فروردین سال جاری  گفته بود که “بخشی از پول‌های ایران که توسط آمریکا مسدود شده بود به تدریج به کشور باز می‌گردد”.

اوافزوده بود:  “با تلاش‌های وزارت امور خارجه و بانک مرکزی احتمال آزاد شدن بخشی از منابع مسدود شده ایران وجود دارد. این منابع در بعضی از کشورها و بانک‌هایی که با ما مراوده داشتند و به ناحق توسط آمریکا مسدود شده بود”.

همتی  در آن زمان نیز به این بانکها و یا کشورها اشاره نکرده و جزئیاتی نیز از اینکه این پولها به چه دلایلی مسدود و اکنون چگونه آزاد شده و یا از چه طریقی قرار است به ایران برگردد، ارائه نداده است.

او گفته بود:  که از این منابع برای “واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی استفاده خواهد شد” و افزوده که “این منابع که به تدریج آزاد خواهد شد، منجر به تحرک بیشتر در کشور به منظور افزایش رفاه مردم شود”.

حسن روحانی نیز در اوایل فروردین سال جاری در نامه‌ای خطاب به مردم آمریکا با اشاره به شیوع جهانی ویروس جدید کرونا نوشته بود  که “تحریم‌ها موجب شده توان مردم ایران در مبارزه با این ویروس کاهش یابد و حتی برخی از هموطنان ما به علت این تحریم‌ها جان خود را از دست بدهند”. او از مردم آمریکا خواست تا بر سر دولت این کشور با “صدای بلند فریاد برآورد”.

این در حالی است که بازار ارزهای خارجی روزهای اخیر شاهد نوسانات شدید بود و نرخ دلار روز جمعه هفته گذشته رکورد ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان را شکست و حتی در برخی ساعات به ۲۶ هزار تومان نیز رسید.

حکومت در چند روز اخیر از طریق بانک مرکزی اقدام به  تزریق ۳۰۰ میلیون دلار ارز نیمایی به بازار کرد که طی روزهای گذشته نرخ دلار آمریکا در بازار آزاد ایران حدود ۱۰ درصد کاهش یافت و به ۲۲ هزار و ۹۵۰ تومان رسید.

پیشتر شماری از منتقدان دولت حسن روحانی نوسانات بازار ارز و طلا را اقدامی “تعمدی” دولت برای جبران کسری بودجه می‌دانند.