رییس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن:صادرات ماسک به علت افزایش آمار کورونا ممنوع شد

آمار کورونا در سراسر ایران هر لحظه بالا می رود،  رییس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن خبر داد: صادرات ماسک به علت افزایش آمار کورونا و اعلام وضعیت قرمز در سراسر  ایران،  ممنوع شد.

جمشید گلپور افزود:  میزان تولید ماسک در ایران متناسب با شرایط فعلی کشور است که خوشبختانه در دسترس عموم قرار دارد و از حمایت وزارت صنعت، معدون و تجارت برخوردار است.

این در حالی که شمار زیادی از مردم ایران به علت عدم توانایی مالی قادر به خرید مواد ضدعفونی و ماسک نیستند. هم چنین شمار زیادی از بیمارستان ها و مراکز درمانی نیز از نبود تجهیزات درمانی و پزشکی رنج می برند و اکنون هم در کمک به آنان اقدامی نکرده اند .

فرهاد ابول‌نژادیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی  اهواز خبر داد که بیمارستان‌های خوزستان با کمبود شدید دستگاه  تنفس مصنوعی و دستگاه اکسیژن‌ساز روبرو شده است.

ابول‌نژادیان افزود:  حداقل ۱۷ بیمارستان خوزستان دستگاه اکسیژن‌ساز ندارند یا با کمبود مواجه هستند اما با توجه به اینکه تقاضا برای دستگاه‌های اکسیژن‌ساز در سطح کشور بالا رفته، تامین آن از طرف شرکت‌های تولیدکننده دچار مشکل شده است.

او گفت که در مجموع ۱۵۰ تخت آی‌سی‌یو به مجموعه ظرفیت بیمارستانی خوزستان افزوده شده اما با این وجود، همچنان تخت آی‌سی‌یو خالی نداریم و «بنا بر ضرورت، بیماران جابه‌جا می‌شوند».

ابول‌نژادیان گفت که در حال حاضر پیگیر تامین دستگاه ونتیلاتور، دستگاه تنفس مصنوعی، از سوی وزارت بهداشت هستیم. اما تاکنون اقدامی نشده است.

این مقام ارشد دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت:  درخواست تعطیلی شهرهای قرمز خوزستان را به وزیر بهداشت  داده ایم و در پی آن به وزیر کشور، اما شوربختانه ستاد ملی مقابله با کورونا با ان مخالفت کرد و آن را رد کرد.

 

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز اعلام کرد: با توجه به افزایش شیوع کرونا در ایران “از سرگیری پروازهای تهران-استانبول که قبلا ۱۱ مرداد اعلام شده بود، به احتمال زیاد منتفی خواهد شد.”

رئیس جامعه هتل‌داران ایران نیز اعلام کرد: خسارت کورونا به هتل‌داران از ۶ هزار میلیارد تومان فراتر رفته و پیش‌بینی می‌کنیم این وضعیت به دلیل ماندگاری این ویروس  تداوم داشته باشد.

وی افزود: اختصاص وام ۱۲ درصدی دولت به هتل‌داران بی‌فایده است باید دولت این صنف را از مالیات معاف کند.