رییس کل بانک مرکزی ادعا می کند : اگر مدیریت ما نبود تورم به ۱۲۰ درصد و قیمت دلار به ۵۰ هزار تومان می‌رسید

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در یک برنامه تلویزیونی،  با دفاع از عملکرد خود و همچنین عملکرد اقتصادی دولت حسن روحانی، گفت که هدف ما جلوگیری از ابر تورم بالای ۱۲۰ درصد بود که خوشبختانه محقق شد و قیمت دلار هم پیش‌بینی می‌شد تا ۴۰ و ۵۰ هزار تومان هم بالا برود ولی ما جلوی آن را گرفتیم.

اما در عین حال اعتراف کرد که  «می‌دانیم که فشار روی مردم زیاد است و طبقات پایین کشور هم تعدادشان بیشتر شده است خیلی سختی می‌کشند».

همتی در ادامه  با تایید فساد گسترده اقتصادی در کشور گفت:  «اگر ما جلوی بسیاری از زیاده‌خواهی‌ها و پولپاشی‌ها را نمی‌گرفتیم تورم بسیار شدیدی را لمس می‌کردیم، به طوری که دلار بالای ۴۰  تا ۵۰ هزار تومان و تورم فراتر از ۱۲۰ تا ۱۵۰ درصد پیش می‌رفت».

او در ادامه مدعی شد :  که در سال ۹۷ که قیمت دلار تا ۱۹ هزار تومان هم رسیده بود، خیلی‌ها به ما می‌گفتند حرص نخور نمی‌توانی جلوی بازار را بگیری و پیش‌بینی دلار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومانی را در همان سال مطرح می‌کردند ولی ما جلوی آن را گرفتیم و در یک بازه طولانی دلار را نزدیک ۱۱ هزار تومان متوقف کردیم.

این در حالی است که در آغاز به کار همتی در مرداد ماه سال۹۷  قیمت دلار در کانال ۱۱ هزار تومان بود و در این دوره به گفته خود همتی تا ۳۲ هزار تومان نیز رسید و در حال حاضر نیز در کانال ۲۲ هزار تومان قرار دارد.

همچنین مرکز آمار ایران نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه ١٣٩٧ ، ماه آغاز ریاست همتی بر بانک مرکزی را ۹/۷ درصد اعلام کرده بود که این نرخ در دوازده ماه منتهی به آذر ماه ١٣٩٩ ۳۰/۵ درصد شده است. در مرداد ماه سال ۹۷ تورم نقطه به نقطه نیز ۲۲/۴ درصد اعلام شده بود که در آبان ماه سال‌جاری ۴۶/۵ و در آذر ماه ۹۹ نیز  ۴۴/۸  درصد اعلام شده است.

او در ادامه  گفت که من نمی‌توانم برای دلار قیمت مشخص اعلام کنم و رییس جمهوری هم گفته است که اگر همه پول‌های بلوکه شده ما آزاد شود، قیمت دلار کاهش خواهد یافت.

اما در بخش دیگری از سخنان اش تاکید کرد که من «دوسه ماه پیش که دلار بالای ۳۲ هزار تومان شد به مردم گفتم دلار نخرید چون به نفع منافع ملی نیست و کسانی که گوش نکردند الان ده تا یازده هزار تومان ضرر کرده‌اند.

همتی درباره توقیف کشتی کره‌ای و آزادی منابع ارزی بلوکه شده ایران در این کشور، تاکید کرد که مشکل اصلی کره‌جنوبی این است که حتما باید برای تبدیل پول به سراغ بانک‌های آمریکایی بروند.

وی همچنین درباره نتیجه مذاکرات با عراق برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده در این کشور نیز گفت که آنان از آمریکا واهمه دارند و  اراده‌ای برای آزادسازی پول‌های ایران ندارند.

یادآور می شود که همتی هفته گذشته گفته بود میانگین درآمد نفتی در گذشته هر سال حداقل ۴۰ میلیارد دلار بود اما درآمد نفتی ایران طی دو سال اخیر در مجموع ۲۰ میلیارد دلار بوده است.

همتی در پایان  تاکید کرد که «ظرف دو سال گذشته رقم درآمدهای ارزی ناشی از نفت بسیار کاهش یافت و در دو سال در مجموع کمتر از ۲۰ میلیارد شد همین هم در دست عراق و کشورهای دیگر است که نتوانستیم وصول کنیم».