رییس کل نظام پزشکی ایران اعلام کرد: ایران جزو پنج کشور اول جهان در مرگ و میر به کورونا  است

محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی خبرداد که ایران به نسبت شمار مبتلایان، جزو پنج کشور اول جهان در مرگ و میر ناشی از کورونا است. به همین دلیل  نظام پزشکی به زودی کمیته‌ای برای تحقیق درباره علت شمار بسیار بالای شمار جان‌باختگان این بیماری  در ایران تشکیل می‌دهد.

محمدرضا ظفرقندی، د رادامه افزود: «ما [سازمان نظام پزشکی] به عنوان جامعه پزشکی  ایران به شدت نگران افزایش مرگ و میر عمومی و نیز صنفی کرونا هستیم».

او گفت: « به همین خاطر به زودی کمیته‌ای ملی را برای ارزیابی علت این روند صعودی به ویژه نسبت بسیار بالای مرگ و میر ناشی از کرونا در بین همکاران‌مان، تشکیل خواهیم داد».

ظفرقندی همچنین افزود که همکاران پژوهشگر باید درباره علت میزان بالای تلفات در بخش‌های آی‌سی‌یو را  بررسی کنند و همه جوانب را مدنظر قرار داده و نتایج را برای اتخاذ تصمیمات درست منتشر کنند.

همزمان ناهید خداکرمی، عضو شورای‌عالی نظام پزشکی و رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران، نیز  اعلام کرده بود  که «تا روز یک‌شنبه بیستم مهر ماه، ۱۴ هزار و ۱۰۴ نفر در تهران به‌دلیل ابتلا به کرونا» جان خود را از دست داده‌اند.»

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران شمار مرگ و میرانه روزانه کرونا در تهران را بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ نفر عنوان کرد و گفت که فقط در روز شنبه نوزدهم مهر ماه، ۱۴۶ نفر در تهران به دلیل ابتلا به کرونا جان‌باختند.