رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد: بزودی مرحله سوم آزمایش واکسن کوبا روی هزاران نفر در ایران انجام می‌شود

پس از دستور غیر تخصصی علی خامنه‌ای مبنی بر “ممنوعیت ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به ایران”،  مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد مقابله با کورونا اعلام کرد که به زودی فاز سوم آزمایش انسانی واکسن ساخت کوبا روی چندین هزار نفر از شهروندان ایرانی آغاز می‌شود.

او در حالی این خبر را اعلام کرده است که  خامنه‌ای نوزدهم دی ماه درباره دلیل مخالفت خود با «خرید و واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی، گفت که به آمریکا اطمینان ندارد و ممکن است آنها بخواهند این واکسن را بر روی ملت‌های دیگر امتحان کنند».

قانعی گفته است که با اینکه تولید واکسن در شرکت‌های ایرانی آغاز شده اما به نظر می‌رسد که زودتر از همه واکسن کوبایی وارد بازار ایران شود و تزریق همگانی واکسن کوبایی‌ تا بهار آینده در کشور شروع می‌شود.

او در ادامه افزوده است:  ساخت این واکسن که «کوو ایران برکت» نام گرفته از سوی «ستاد اجرایی فرمان امام» از نهادهای تحت نظر خامنه ای  آغاز شده و پلتفرم تولید این واکسن بر اساس “ویروس کشته شده” است.

علی خامنه‌ای، چند روز پیش با دادن یک دستور غیر علمی و تخصصی اعلام کرد که ورود «واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا به ایران ممنوع است و افزود که به فرانسه نیز اعتماد ندارد».

او گفت: «اگر آمریکا و کارخانه فایزر می‌توانند واکسن درست کنند، خودشان مصرف کنند که این همه کشته نداشته باشند».

پس از سخنان خامنه‌ای دستگاه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای جمهوری اسلامی فوری تبلیغات گسترده‌ای را علیه واکسن‌های ساخته شده کورونا آغاز کردند و به ویژه واکسن‌های فایزو آکسفورد را فاقد مصونیت بخشی لازم در مقابل ویروس کرونا معرفی کردند.

دستور خامنه‌ای در ممنوعیت ورود واکسن ساخت کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه به ایران با واکنش‌های اعتراض‌آمیز‌ گسترده‌ای از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی و روسای سازمان نظام پزشکی ایران روبرو شد این سازمان دو روز پیش در نامه‌ای به حسن روحانی تاکید کردند که امروز «خرید واکسن نیازی حیاتی و ضروری است».

این سازمان در این نامه تاکید کرده است  که «تهیه واکسن، باید صرفا بر اساس نگرشی علمی و مصالح ملی و فارغ از مسائل سیاسی باشد».