رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: استرداد پول بلوکه‌شده ایران بر رفع توقیف کشتی کره‌ای موثر است 

به گزارش رسانه‌های ایران، مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تماس ویدیویی با سونگ یونگ گیل، همتای کره‌ای خود، گفت که استرداد پول‌های بلوکه‌‌شده ایران در کره جنوبی، بر رفع توقیف نفتکش این کشور در ایران “موثر” است.

آخوند مجتبی ذوالنوری ادعا کرد که توقیف نفتکش کره جنوبی ارتباطی به پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور ندارد.

اما او  در عین حال گفت: «نوع رفتار و اقدامات کره و تسریع در استرداد پول‌های بلوکه‌‌شده ایران، می‌تواند در رفتار و تصمیم قوه قضاییه در حل مشکل توقیف کشتی یاد شده موثر واقع شود.»

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در ایران، سونگ یونگ گیل نیز وعده داده که پارلمان کره جنوبی موضوع پول‌های ایران در این کشور را پیگیری خواهد کرد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران پیشتر  در اطلاعیه‌ای از توقیف نفتکش متعلق به کره جنوبی خبر داد و دلیل آن را “«نقض پیاپی پروتکل های زیست محیطی دریایی”» عنوان کرد.

همچنین گارد ساحلی اندونزی نیز به تازگی  یک نفتکش حامل پرچم حکومت  اسلامی را به دلیل نقض قوانین حمل و نقل دریایی توقیف کرد.

 

پیش از این خبرگزاری یونهاپ به نقل از یک منبع دیپلماتیک گزارش داده بود که مقام‌های رژیم ایران  پس از توقیف نفتکش کره در خلیج فارس خواستار استفاده از بخشی از پول های بلوکه ایران شده‌اند.