زنان عرب در اسرائیل برای رسیدن به تساوی حقوق با مردان پیکار می کنند

به مناسبت روز جهانی زن، که دیروز (پنجشنبه) در اکثر کشورهای جهان برگزار شد، یک سازمان زنان عرب در اسرائیل گزارشی انتشار داد که در آن گفته شده که زنان عرب در اسرائیل با تبعیض مضاعف روبرو هستند و پیشرفت اجتماعی آنان بسیار دشوارتر از مردان است.

جامعه عربی اسرائیل، گرچه در مقایسه با جوامع عرب در کشورهای همسایه، بسیار مترقی تر و مدرن تر است، ولی هنوز زنان عرب در داخل خانواده و اجتماع خود مورد تبعیض آشکار قرار دارند و مردان خانواده به آن ها اجازه بیرون رفتن از خانه و کار در بیرون را نمی دهند.

همچنین بسیاری از دختران عرب زیر فشار قرار دارند که هرچه زودتر ازدواج کنند و به فکر تحصیلات دانشگاهی نیفتنند و حتی دوران دبیرستان را نیز به انجام نرسانند.

در گزارش سازمان زنان عرب اسرائیل آمده است که همزمان با این تبعیض خانوادگی و اجتماعی، زنان عرب اسرائیل با همان تبعیضاتی در جامعه عمومی اسرائیل روبرو هستند که زنان یهودی نیز با آن دست و پنجه نرم می کنند.

در اکثر نهادهای عمومی و دولتی اسرائیل، زنان به اندازه مردان شاغل نیستند و این وضع در مورد زنان عرب به حالتی گسترده تر وجود دارد. در گزارش زنان عرب آمده است که در تمام شهرها و شهرک های عرب نشین اسرائیل، تنها ده زن در شورای شهر عضویت دارند. در این گزارش ابراز خشنودی شده که دولت اسرائیل برنامه های مفیدی برای پیشبرد اجتماعی زنان عرب تهیه دیده است.

یکی از این برنامه ها، برگزاری کورس های ویژه برای زنان عرب و زنان یهودی بسیار مذهبی  است که در امور کامپیوتری و رشته های دانش بنیان تخصص یابند و بتوانند وارد بازار کار در امور تکنولوژی پیشرفته شوند. خانم ها می توانند بخشی از این کار روزانه را در خانه انجام دهند و در همان حال به فرزندان، همسر و امور خانگی نیز رسیدگی کنند.

و این گزارش را نیز در حاشیه بشنوید که در بزرگترین کشور اسلامی جهان، یعنی اندونزی، دانشجویان دختر از این پس دیکر حق ندارند با حجاب کامل اسلامی سرکلاس درس حاضر شوند. این حجاب، شامل نقابی است که دختران و زنان بر چهره خود می گذراند تا صورت آن ها مطلقا دیده نشود.

آگاهان می گویند که مقامات اندونزی از بالا گرفتن تعصب مذهبی در این بزرگترین کشور اسلامی نگران هستند و برای جلوگیری از آن به تلاش پرداخته اند.

برخی زنان اندونزی به اقدامات اعتراضی دست زده و گفته اند که جلوگیری از حجابی که با نقاب توام باشد، تعرض به آزادی زنان در انتخاب شیوه پوشش آن ها می باشد.