زندانیان آزاد نشده در بسیاری از زندان ها شورش کردند و در تیراندازی ماموران، هفت تن زخمی شدند

در پی شیوع گسترده کورونا در زندان های ایران، و شورش زندانیان در ندادن مرخصی به انان، در زندان های تهران، تبریز، ارومیه و لرستان ، خبر رسید که در این اقدامات اعتراضی، دست کم هفت زندانی بر بدنبال تیراندازی نیروهای گارد زندان زخمی شدند.

هه نگاو شبکه حقوق بشرکردستان در این باره نوشته که  امروز تعدادی از زندانیان در واکنش به بی‌توجهی مسئولان زندان با آتش زدن پتوهای‌شان به اعتراض خود ادامه دادند که این امر منجر به ورود نیروهای گارد زندان به بند و حمله خشونت آمیز به زندانیان شد.”و در این درگیری  “نیروهای گارد زندان زندانیان را هدف شلیک مستقیم قرار داده‌اند.”

در این گزارش آمده است که  حدود ۸۰۰ زندانی در دو بند هفت و ۹ زندان مرکزی تبریز نگهداری می‌شوند.

برخی کاربران در توییتر ویدیوی کوتاهی از پشت بام زندان مرکزی تبریز منتشر کرده‌اند، که صدای شلیک گلوله در آن به گوش می‌رسد.

این در حالی که بهروز مهدوی، فرماندار تبریز ، با تکذیب خبر بروز درگیری و تیراندازی، علت ناآرامی در زندان تبریز را “وقوع آتش‌سوزی جزیی و نگرانی ناشی از آن میان زندانیان و انتظامات زندان”ذکر کرد.

پیشتر نیز  برخی زندانیان زندان الیگودرز دست به اعتراض زده بودند که منجر به درگیری و شلیک شد. طی آن حادثه نیز دست‌کم یک نفر از زندانیان کشته و یک نفر نیز زخمی شد.

و بنا بر یک گزارش دیگر، مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس از خوش بینی های ابراز شده از جانب علی لاریجانی رئیس مجلس، زبان به انتقاد گشود و از جمله گفت : «معتقدم با تصمیمات قطره‌چکانی و موقت به جایی نخواهیم رسید و همانطور که در بیشتر کشورهای دنیا انجام شد، محکم و قاطع باید برخورد کرد و کل کشور را در حالت آماده‌باش قرار داد والا ممکن است این ویروس تا ماه‌ها با ما همراه باشد و بسیاری از مسئولان ، پزشکان و مردم ما را از دست ما بگیرد.»

پزشکیان  پیشتر از دولت خواسته بود که شهر قم را از نخستین روز شیوع ویروس کرونا قرنطینه کند. همچنین  یک ماه پیش نیز از روحانی خواست که وقت را از دست ندهد و قاطعانه و سریع قرنطینه‌ شهرهای آلوده، منع رفت و آمد و تعطیلی ارگان‌های دولتی را با نظر کارشناسان داخلی و خارجی اعمال کند.

محمدرضا نجفی، نماینده مجلس نیز با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی به شدت از وضعیت مدیریت بحران شیوع کرونا در کشور انتقاد کرد و خواستار تغییر رویکردها در مقابله با این بحران شده است.

نجفی در  این نامه نوشته است: «موج دوم گسترش و شیوع بیماری که به طور خود به خود در نیمه دوم فروردین ما را به چالش می‌کشید، چیزی شبیه وضعیتی که ایتالیا اکنون با آن دست به گریبان است، با ۸ میلیون سفر نوروزی انجام شده شدیدتر، عمیق تر و طولانی تر از آنچه پیش بینی می‌شد، گریبانگیر ما خواهد شد و نتیجه آن مسامحه را نه تنها در این موج، بلکه در ادامه (امواج بعدی) نیز خواهیم دید.»