زندانی آزاد شده آمریکایی: یک یهودی به جرم اقامت چند ساله در اسرائیل، در زندان اوین به سر می برد

یک پژوهشگر چینی تبار که به اتهام جاسوسی به سود ایالات متحده در زندان ایران بوده، برای یک روزنامه اسرائیلی فاش ساخت که در دوران زندان، با یک یهودی ایرانی آشنا شده که به جرم سفر به اسرائیل و چند سال زندگی در ایران کشور و سپس بازگشت به ایران به ده سال زندان محکوم گردیده است.

این پژوهشگر چینی تبار که ژیانو وانک نام دارد، به روزنامه اسرائیلی جروزالم پست گفت که این فرد پس ا از شش سال زندگی در اسرائیل به ایران بازگشت و مقامات حکومتی او را به این جرم و با استناد به قانون جدیدی که تصویب شده، به ده سال زندان محکوم کردند و به احتمال قوی، هنوز همچنان در زندان به سر می برد.

نام این یهودی زندانی برده نشده است.

ژیائو واک حدود شش سال پیش هنگام سفر به ایران، به اتهام جاسوسی دستگیر و زندانی شد و ایالات متحده برای آزادی وی ناچار به آزادسازی دو تن افرادی شد که در دادگاه های آمریکایی به جرم نقض قوانین تحریم علیه حکومت ایران و یا جاسوسی به سود آن رژیم زندانی شده بودند. ژیائو وانگ حدود دو سال پیش به ایالات متحده بازگشت.

این تبعه آمریکایی، هنگام زندانی بودن در اوین، با این زندانی یهودی ایرانی آشنا شد. او گفت که یهودی ایرانی، یک فرد “بزرگ جثه” بوده است.

ژیائو وانگ در ادامه گفتگو با روزنامه جروزالم پست افزود که یک ورزشکار ایرانی به نام محمد حیدری در رشته پرورش اندام، که زمانی گفته بود که مایل است با ورزشکاران اسرائیلی مسابقه دهد، در زندان اوین به سر می برد.

یادآوری می شود که در دوران شاه فقید نیز در گذرنامه های همه یهودیان این مهر وجود داشت که دارنده این گذرنامه اجازه سفر به “فلسطین” را ندارد. ولی این مهر معمولا مانع سفر یهودیان به سرزمین اسرائیل نمی شد.

حکومت اسلامی ایران بلافاصله پس از به قدرت رسیدن، هرگونه رابطه ای را با اسرائیل قطع کرد که از جمله موجب قطع ارتباط یهودیان ایرانی با افراد خانواده آن ها در اسرائیل شد.

با این همه، در سال های نخست حکومت اسلامی، یهودیان ایرانی به شیوه های مختلف موفق می شدند برای دیدار به اسرائیل آمده و سپس به ایران بازگردند. ولی هرچه زمان گذشت، بر سخت گیری های حکومت علیه سفر یهودیان افزوده شد و در سال ۱۳۹۰ قانونی در مجلس به تصویب رسید که به موجب آن، شهروندان ایرانی که به اسرائیل سفر کنند، به دو تا پنج سال زندان و محرومیت از داشتن گذرنامه محکوم می شوند.

ممنوعیت سفر یهودیان به اسرائیل یکی از موارد تبعیض علیه این اقلیت دینی در ایران است که آن ها را از حق زیارت اماکن مقدس یهودی در سرزمین باستانی ملت یهود محروم می سازد. همچنین ارتباط بین حدود دویست هزار نفر ایرانی زاده اسرائیلی با خانواده های خود در داخل ایران، به طور رسمی قطع شده است.