زنده به کور کردن جوجه های مردم ایران را تکان داد و رئیس قوه قضائیه زبان به انتقاد مصلحتی می گشاید

در پی انتشار فیلمی در ارتباط با زنده بگور کردن جوجه ها و خفه کردن انان در مرغداری های ایران،رئیس انجمن ملی طیور فاش ساخت:  ۱۴ روز پیش در نامه ای به رئیس جمهوری نسبت به وضعیت صنعت کنونی طیور در کشور و هشدار داده و نوشته است که وضعیت مرغداران به علت نبود خوراک دام و طیور عادی نیست و ممکن است به فاجعه ای بزرگ  تبدیل شود.

اما دولت تا امروز واکنشی نشان نداده است.تا اینکه  یک واحد در اهواز و یکی در اردبیل ویدیوی کشتار جوجه‌ها را منتشر کردند. دولت بلافاصله با ترخیص ۱۸۰۰۰۰ تن از نهاده‌های مدلل و همچنین ۱۵۰۰۰۰ تن از نهاده‌های پشتیبانی دام موافقت کرد.

رییس انجمن ملی طیور در این باره گفته که :  مشکل اصلی آن دو شرکت خاطی هستند که برخلاف تصمیم انجمن جوجه‌ها را زنده به گور کرده‌اند و بیشرمانه ویدیوی آن را پخش و موجب تشویش اذهان عمومی شده‌اند.

در رسانه های خبری امده است که  انتشار فیلم این اتفاقات این شائبه را قوت می بخشد که بخشی از تولیدکنندگان قصد اعمال فشار و تحت تاثیر قرار دادن دستگاه های تصمیم گیر را دارند.

انتشار این فیلم موجب واکنش هایی در بین مقامات حکومتی شده  از جمله :

ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه نیز در این باره گفته: «این اتفاقات برای مردم سوال ایجاد کرده که چرا باید اینطور شود؛ تنها جوجه یک روزه نیست (معدوم می شود یا دو ریخته میشود) و ممکن است سیب زمینی، پیاز و سایر محصولات کشاورزی باشد، باید برای کنترل کردن بازار، مصرف و توزیع محصولات کشاورزی کشاورزی تدابیر لازم انجام شود.»

حسن روحانی نیز در جلسه هیئت وزیران به وزیر اطلاعات دستور داد، نسبت به اقدام غیرقانونی و غیراخلاقی از بین بردن جوجه های یک روزه سریعاً رسیدگی شود و عاملان آن تحت تعقیب قرار گیرند.

سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ،نیز در این باره  گفت: این اقدام غیر انسانی و غیر علمی است و ما به تمام واحدهای تولیدکننده جوجه در تهران اخطار داده‌ایم که اگر اقدام به چنین کاری کنند با آن‌ها به شدت برخورد خواهد شد.

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز گفت: احتمالاً چند ماه آینده نتیجه معدوم سازی امروز، باعث کمبود مرغ در بازار خواهد شد و افزایش قیمت مرغ برای مصرف کننده رقم می خورد.

اکبر گلشاهی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم وزارت جهاد کشاورزی  در گفتگویی در این ارتباط گفت: معدوم سازی نه تنها در کشور ما بلکه در جهان روشی برای ایجاد توازن و تعادل در تولید به کار گرفته می‌شود.

اما  مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ضمن رد این اقدام گفت :  قرار نبود جوجه‌های یک روزه معدوم شوند، قرار بود تولید تخم مرغ نطفه دار محدود شود.