زنگنه: حتی اگر اروپا خط اعتباری پانزده میلیاردی بدهد، هنوز به معنی لغو تحریم ها نیست

وزیر نفت بیژن نامدار زنگنه

وزیر نفت بیژن نامدار زنگنه، در سخنانی اعتراف کرد که حتی اگر کشورهای اروپایی یک اعتبار پانزده میلیارد دلاری به حکومت ایران اعطا کنند، هنوز این امر به معنای آن نیست که ایالات متحده در اجرای تحریم های اقتصادی علیه رژیم ایران، دست به هر گونه گذشتی زده باشد.

وزیر نفت حکومت ایران که سخنانش در سامانه خبری تسنیم انتشار یافته، گفت : برقراری خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری از سوی اروپا نباید به ‌معنای کاهش تحریم‌های آمریکایی تلقی شود. گفتنی است که حتی همین ابراز آمادگی اروپا به هدف جلوگیری از سقوط اقتصادی رژیم ایران، به تائید و تصویب ایالات متحده نیاز دارد.

بیژن  نامدار زنگنه، افزوده گفت: برقراری خط اعتباری ۱۵میلیارد دلاری از سوی اروپا به‌ معنای کاهش تحریم‌ها نیست بلکه فقط پولی دارند می‌دهند، تا الان هم اساس کار این بوده که تحریم‌های نفتی برداشته شود تا بتوانیم نفت بفروشیم وگرنه در آینده بدهکار می‌شویم.

زنگنه افزود : ما هنوز در فروش نفت مشکل داریم و در خصوص احتمال معافیت فاز ۱۱ پارس جنوبی از تحریم‌ها و بازگشت شرکت نفتی توتال به این پروژه اظهار داشت: هنوز این اتفاق نیفتاده است.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران پیشتر گفته بود  “اروپا می بایست از ایران نفت خریداری کند و یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری، که با درآمدهای نفتی ایران تضمین می‌شود و در حقیقت به نوعی به معنای پیش فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد. میزان این خط اعتباری حدود ۱۵ میلیارد دلار برای مدت چهار ماه یعنی تا پایان آخر سال میلادی است.”