زنگنه می گوید که علیرغم بالا رفتن مصرف داخلی، در صادرات گاز مشکلی نیست، ولی به عراق کاهش یافته است

وزیر نفت  حکومت ایران درباره  آخرین وضعیت صادرات گاز به کشورهای دیگر، گفت: «با وجود افزایش مصرف گاز در داخل ایران، مشکلی در صادرات به وجود نیامده است، بلکه اما به دلایل فنی صادرات به عراق کم شده ولی در مورد ترکیه در حال حاضر مشکلی نداریم».

آگاهان می گویند که علت کاهش صادرات گاز به عراق آن است که مبالغ کلانی از این بابت به ایران بدهکار است و برای پرداخت آن بهنانه می آورد. بیژن نامدار زنگنە، بی آن که درباره این ارزیابی اظهار نظر کند، درخصوص پرداخت پول گاز از سوی عراق گفت: «این کشور برای گاز دریافتی پولی به ما نمی‌دهد.»

وزیر نفت ایران دلیل عدم پرداخت پول گاز ایران از سوی عراق را ذکر نکرد.

او در بهمن‌ماه ۲۰۱۹ نیز بە بدهی‌های عراق اشارە کردە و در آن زمان گفت: «عراق بە علت تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند پول گاز و برق دریافتی از ایران را پرداخت کند.»

خبرگزاری بلومبرگ  در این باره نوشت : صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه مه ۲۰۱۹ به ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید که کاهشی ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.

تحلیل‌گران شرکت مشاوره اف جی ای در گزارشی نوشته اند که کاهش ۷۰ درصدی صادرات نفت و میعانات گازی ایران در مقایسه با شاخص متوسط چهار ماهه نخست سال ۲۰۱۹ است.که روزانه  به طور متوسط ۱٫۵ میلیون بشکه نفت و میعانات گازی صادر کرده بود.

همچنین این شرکت پیش بینی کرده که احتمال دارد حجم صادرات نفت و میعانات گازی ایران با کمی افزایش روزانه به ۴۰۰ تا ۵۰۰ بشکه برسد زیرا برخی زیرا گزارش‌هایی از اقدامات برخی کشورها برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به دست آمده است