زهرا رهنورد: جوان‌کشی و خونریزی سیستماتیک برای دولتمردان حکومت ایران عادی  شده است

زهرا رهنورد، از منتقدان حکومت  واز رهبران اعتراضات تابستان ۱۳۸۸ که همراه با میرحسین موسوی، همسر خود ۱۰ سال است در حبس خانگی به‌سر می‌برد ، اعدام روح‌الله زم، مدیر “آمدنیوز” را “خونریزی سیستماتیک” خواند و به دولتمردان حکومت ایران هشدار داد که از سرنوشت حکومت‌های دیکتاتور و مستبد پند گیرند.

او اعدام روح‌الله زم، بنیانگذار کانال و وب‌سایت “آمد‌نیوز” را “خونریزی سیستماتیک” خوانده و به آن اعتراض کرده است. اعتراضات سال ۸۸ که به “جنبش سبز” مشهور است، علیه نتایج اعلام‌شده انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفت. معترضان معتقد بودند که درنتایج انتخابات دستکاری و تقلب اساسی صورت گرفته است.

زهرا رهنورد  گفته است  که در “مرام” رژیم اسلامی ایران  “جوان‌کشی، سرکوب آدم‌ها و انواع ظلم‌ها و ستم‌ها امری عادی و پیش‌پا افتاده شده” است.

او از سردمداران جمهوری اسلامی خواست، به “بزنگاه‌های تاریخ” نظر کرده و “سرنوشت حکومت‌هایی را که با دیکتاتوری و استبداد با شهروندان رفتار کرده‌اند” را ارزیابی کنند.

خانم رهنورد  نوشت: «روح‌الله زم، روزنامه‌نگار افشاگر رانت‌ها و فسادها را با افتخار از کشوری دیگر می‌دزدید و به بند و شکنجه می‌کشید، و دور از چشم مردم محاکمه و به اعدام محکوم می‌کنید، و تمام روزنه‌های اعتراضات توده‌های عظیم مردم را می‌بندید تا با فراغ بال یک روزنامه‌نگار معترض که شما را قبول ندارد را به دار بکشید.»

او در ادامه یادآور شد که جمهوری اسلامی در شرایطی به این رفتار ادامه می‌دهد که “مفسدین، رانت‌خواران و چپاولگران، دست‌افشان و پایکوبان در این ضیافت شوم ظلم و تبعیض و سرکوب، در داخل و خارج کشور سرگرم داد و ستد و غارت هستند، و یا در زندان‌های کوتاه‌مدت با اطمینان از بخشش در انتظار آزادی به سر می‌برند.”

روح‌الله زم، خبرنگار و مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز به علت انتشار  “فساد و رانت‌ها و زدوبندهای” درون جمهوری اسلامی سال گذشته توسط نیروهای سپاه در عراق ربوده و به ایران انتقال داده شد و ۸ روز پیش نیز اعدام شد.

اعدام او موجی از اعتراض‌ها را در داخل و خارج از ایران برانگیخته است. به گفته محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم، او تا آخرین ساعات پیش از اعدام، از تأیید حکم اعدام خود در دیوان عالی کشور خبر نداشت و وقتی برای آخرین دیدار با خانواده فراخوانده شده بود، از اجرای حکم خود نیز مطلع نبود.