زور حسن روحانی به مداحان بیت رهبری نرسید؛ اما سرانجام ویروس کورونا پیروز شد

بهنام قلی‌پور، تحلیلگر در ایران وایر نوشته است: سرانجام  مداحان، روحانیون و هیات های وابسته به رهبری در مخالفت با روحانی پیروز شدند اما پیروز نهایی، ویروس کورونا خواهد بود که بازهم از جمعیت متراکم عزادار قربانی خواهد گرفته و خانواده‌های بی‌شمار دیگری را عزادار خواهد کرد

او در این گزارش خود نوشته است: رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در این چند روز مملو از تصاویر مربوط به این برنامه‌ها بوده‌اند؛ جمعیت متراکمی که بدون ماسک و فاصله اجتماعی گردهم آمده‌اند تا برای امام سوم شیعیان عزاداری کنند. چه کسانی از این مراسم سود می‌برند؟

بهنام قلی پور در ادامه گفته است که بانی و محرک برگزاری مراسم مذهبی محرم در شرایطی که هزاران نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند، آن‌دسته از نیرو‌های مذهبی تندرویی هستند که پیش‌تر مخالف تعطیلی مراکز زیارتی و مذهبی در مراحل ابتدایی طغیان این بحران بودند.

این تحلیلگر ایرانی در ادامه نوشته که اوایل همین سال گذشته بود که گفتند سر و کله ویروس کورونا در قم پیدا شده و بهتر است برنامه‌های عمومی در این شهر تعطیل و آن را قرنطینه کرد. اما گروهی از روحانیون متنفذ در این شهر و طیف قابل توجهی از نیرو‌های مذهبی با این پیشنهاد مخالفت کردند.

قلی پور در ادامه آورده است : این مخالفت‌ها تا جایی پیش رفتند که گروهی از روحانیون حملات تندی متوجه «حسن روحانی» و دولت وی کردند و گروهی از نیرو‌های مذهبی در قم و مشهد در اعتراض به بسته شدن مراکز زیارتی در این دو شهر، تجمع راه انداختند.

همین مخالفت‌ها، فشار‌ها و دخالت‌ها بود که در نهایت منجر به گسترش سریع این ویروس در سایر استان‌های ایران شد و کل کشور را در کمتر از چند هفته آلوده کرد.

قلی پور با اشاره به شیوع کورونا در ایران نوشته است:  گسترش این آلودگی بود که ستاد ملی مقابله با ویروس کورونا با حمایت‌های «علی خامنه‌ای»، توانست محدودیت‌هایی برای کنترل این بحران در سراسر کشور تصویب و اعمال کند که توقف فعالیت‌ مراکز مذهبی هم شامل آن می‌شد.

او نوشت: بعد از ابلاغ این محدودیت‌ها و تعطیلی‌ها، موج گسترده انتقاد متولیان اماکن مذهبی و مذهبی‌های تندرو آغاز شد و آن‌ها خواستار بازگشایی مراکزی هم‌چون امام‌زاده‌ها، مساجد و هیات‌ها شدند تا بتوانند نماز جماعات و برنامه‌های مذهبی خود را از سر بگیرند.

در ادامه آورده است : شدت و دامنه این انتقاد‌ها و حمله‌های با وجود گشایش نسبی در فعالیت‌ مراکز مذهبی، یک ماه پیش از آغاز ماه محرم در ایران به طور کم‌سابقه‌ای افزایش یافت تا دولت حسن روحانی و ستاد ملی مقابله با ویروس کورونا را مجبور به صدور مجوز برگزاری برنامه‌های ویژه این ماه در بحران حاضر کند.

او در پایان نوشته است که دامنه این حملات سازمان‌دهی شده به اندازه‌ای بود که در نهایت حسن روحانی، اعلام کرد برگزاری برنامه‌های ماه محرم با رعایت دستور‌العمل‌های پزشکی بلامانع است.این هشدار‌ها و انتقاد‌ها البته راه به جایی نبردند و حالا در هر گوشه و کناری خیمه‌های عزاداری برپا شده‌اند و تراکم انسانی روز به روز در این خیمه‌ها و هیات‌ها بیشتر می‌شود.

میدان‌دار اصلی این برنامه‌ها هم مداحان سرشناس نزدیک به حاکمیت در شهر تهران هستند؛ کسانی که بلندگوی رسمی بخشی از پروپاگاندای حکومت  اسلامی محسوب می‌شوند.