زور شهرداری تهران به بنیاد مستضعفین، برخوردار از حمایت خامنه ای نرسید: ساخت پلاسکو بدون مجوز ادامه دارد

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران:در این باره گفت:  سازندگان ساختمان پلاسکوی جدید احتمالا در کمیسیون ماده ۱۰۰ جریمه خواهند شد و باید جریمه را بپردازند زیرا به گواهی پایان کار نیاز دارند. اما  بنیاد مستضعفان رد پاسخ گفته است:  چون پلاسکو به صورت اختیاری تخریب و نوسازی نشده است پس مانند همان گونه که در گذشته بوده یعنی بدون پارکینگ بسازند.( کمیسیون ماده ۱۰۰، مرجعی برای رسیدگی به تخلفات قوانین ساخت‌وساز است).

بنیاد مستضعفان در حالی این ادعا را مطرح می کند  که  ضوابط، مقررات و مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری بر این بود که باید پارکینگ این ساختمان تامین شود.

مقامات شهرداری تهران فاش ساختند که بنیاد مستضعفین که مستقیما از علی خامنه ای دستور می گیرد، بدون گرفتن مجوزهای لازم از شهرداری و رعایت قوانین ایمنی، به ساخت و تکمیل برج بازرگانی “پلاسکو” در تهران ادامه می دهد. ساختمان ۲۷ طبقه پلاسکو سال گذشته در اثر آتش سوزی بزرگ به کلی ویران شد و کوتاه مدتی پس از آن، بنیاد مستضعفین شروع به بازسازی آن کرد و بی اعتنا به اعتراض های قانونی به آن ادامه داد.

ساختمان پلاسکو را بیش از نیم قرن پیش یک کارآفرین بزرگ یهودی به نام حبیب القانیان در تهران برپا ساخت و نخستین ساختمان بازرگانی مرتفع پایتخت بود. ولی رژیم ایران کوتاه مدتی پس از تسلط بر قدرت، القانیان را اعدام کرد و اموال او و خانواده اش را به تصاحب در آورد.

رژیم این ساختمان غصب شده را در اختیار بنیاد مستضعفین گذاشت، ولی سال گذشته به علت عدم رعایت شرایط ایمنی دچار آتش سوزی گردید و به کلی ویران شد.

چنانکه از شواهد برمی آید، مخالفت شهرداری و وزارت مسکن با ساخت پلاسکو نیز راه به جایی نبرده و این ساختمان بدون پرداخت هزینه‌های شهرداری و دریافت پروانه، با نفوذ رهبری بسرعت در حال تکمیل است.

ساختمان پلاسکو، واقع در چهارراه استانبول تهران، ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ دچار آتش سوزی شد و فروریخت. در این حادثه ۲۲ نفر، از جمله ۱۶ آتش نشان، جانشان را از دست دادند. دلیل شروع آتش در گزارش رسمی “اتصال برق و احتمالا نشت همزمان گاز از کپسول گاز” اعلام شد.

در رسانه های اجتماعی امده است که این نخستین بار نیست که نهادهای زیر نظر علی خامنه‌ای، در تهران ساخت‌وساز غیرقانونی می‌کنند. در مرکز شهر تهران، نبض تجاری ایران، ساختمان‌ها، مغازه‌ها، پاساژها و گاراژهای بسیاری بعد از انقلاب توقیف شده یا وقفی در اختیار این نهادهاست.

حالا بار دیگر بنیاد مستضعفان، با زیرپا گذاشتن قوانین شهرداری، اقدام به ساخت و ساز پلاسکو کرده‌ است.