زیباکلام: «مردم ایران، دیگر برای آن چه که اصولگرا و اصلاح طلب نامیده می شود، تره هم خرد نمی کنند»

تلاشگر و تحلیگر سیاسی دکتر صادق زیبا کلام، در سخنانی، خامنه ای را عملا یک دیکتاتور نامید و رفتارهای او را مورد انتقاد شدید قرار داد. سخنان زیباکلام در حالی انتشار می یابد که شمار فزاینده ای از شخصیت های سیاسی و اجتماعی در ایران با انتشار طومارهایی، خواهان برکناری و یا کناره گیری علی خامنه ای می باشند.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه، یک بار دیگر به بیان این واقعیت پرداخت که علی خامنه ای و نزدیکانش بر قسمت اعظم قدرت در کشور مسلط هستند و در همه امور برای ایران  تصمیم گیری می کنند و به کسی پاسخگو نیستند. زیباکلام در ادامه سخنان انتقاد آمیز از ساختار دیکتاتوری حکومت در ایران، افزوده گفت: «مردم دیگر گول نمی خورند و برای اصلاح‌طلب و اصولگرا نیز، دیگر تره هم خرد نمی‌کنند».

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که حکومت اسلامی، عمدا دو گروه اصولگرا و اصلاح طلب را وارد میدان کرد که مردم ایران را فریب دهد و امیدهای واهی برای بهبود اوضاع در آینده، در دل آن ها به وجود آورد.

این فعال سیاسی، واستاد علوم سیاسی در دانشگاه تهران، در ادامه سخنانش گفت: «من از این بابت اصلا خوشحال نیستم. مردم دیگر برای اصلاح طلبان و اصولگرایان تره هم خرد نمی‌کنند و این همان چیزی است که مطلوب نظر براندازان بود».

زیباکلام افزود : اما پیش بینی می کنم  که در انتخابات اسفند امسال مشارکت مردم زیر ۵۰ درصد نخواهد بود.

او با تاکید بر بی‌اعتباری دو جناح سیاسی در ایران، دلیل آن را نبود روزنه امیدی برای پیشرفت عنوان کرد.

زیباکلام گفت : درباره اظهارات اخیر محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات در نقد فراکسیون امید در توییتر شخصی ام خطاب به ایشان نوشتم که  « آقای خاتمی آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا و نوشتم که چرا شما اینقدر دیر وارد عمل شدید؛ جالب این است که از حدود پنج هزار کامنتی که زیر این توئیت گذاشته شد مردم در ۹۹ درصد آن هر چه ناسزا بود را نثار من و ایشان کرده بودند.»

اصلاح طلب و اصولگرا دو جناح و جریان سیاسی اصلی در بین گروه‌های داخل حکومت ایران هستند.

اصلاح طلبان در ایران، با شعارهایی از جمله رسیدن به یک جامعه مدنی و قانون‌مدار، دستیابی به مردم‌ سالاری دینی، آزادی، دوری از تحجر و توجه ویژه به نیازها و مشکلات جوانان و مردم سالاری دینی بر اساس اصالت حاکمیت مردم، و تشکیل نهاد و شوراهای صنفی کارگری و حضور فزاینده این نهادها را وعده می‌دادند.

در مقابل اکثریت جریانات مذهبی و دستگاه و طبقه روحانیت که عمدتاً در مجموعه اصول‌گرایان شناخته می‌شوند. که مایل به حفظ وضع موجود به رهبری خامنه ای  و مخالف تغییر در ساختارها و باورهای سنتی می‌باشند.

آخوند محمد خاتمی رییس جمهوری پیشین حکومت ایران گفته بود که اگر مردم از اصلاحات مایوس شوند، اندک اندک ذهنیت براندازی قوت می‌گیرد و ممکن است براندازان موفق شوند.

3 دیدگاه‌

  1. این آقا شخصی ۱۰۰۰ چهره است و دروغگو .
    خود این فرد ادعا داشت تا ۲ سال میره زندان و ممنوع الفعالیت میشه ، پس چی شد ؟
    همه اش خالی بندی بود .

Comments are closed.