زیباکلام: چرا “سلطان مرغ” را هم اعدام نمی کنید تا ارزان شود!

پس از انتشار تصاویری از صف مرغ دولتی در دوران کرونا و قرنطینه مردم ایران ، در رسانه ها داخلی و شبکه های اجتماعی ، صادق زیباکلام، فعال سیاسی در توئیتی ضمن  اشاره به گرانی بی‌سابقه قیمت‌ مرغ از نحوه مدیریت دولت در حوزه اقتصاد انتقاد کرد و گفت:  «سلطان مرغ را هم اعدام کنید»!

زیباکلام در ادامه با کنایه نوشته است :  نمیدانم چرا سلطان مرغ را اعدام نمی کنید تا قیمت آن پایین بیاید ؟! سلاطین “سکه، دلار، سیمان ، گوشت، پراید، آهن و….را که اعدام کردند، بلافاصله وضعیت درست شد؟!!! قیمت های این کالاها به سرعت پایین آمد و دیگر هم بالا نرفت.

شماری از رسانه های داخلی  نیز در این باره نوشته اند: به خاطر نان شان، جان شان را به خاطر می اندازند.

روزنامه شرق وابسته به اصلاح طلبان نوشته است: مردم با وجود محدودیت های کرونایی برای خرید مرغ ارزان،  در میدان میوه و تره بار میدان بهمن تهران  به دلیل توزیع مرغ دولتی با قیمت ۱۸۵۰۰ صف بسته اند.

این روزنامه در ادامه نوشته است:  در روزهای اخیر قیمت مرغ با جهشی ناگهانی در بازار به حدود ۳۴ تا ۳۷ هزار تومان رسیده است. صف ایستادن در وقت کرونا، هشدار بزرگی به مسئولان کشور است. مردم به خاطر نان شان، دارند جان شان را به خطر  می اندازند تا سفره خالی شان را پر کنند.

آلبرت بغزیان، اقتصاددان ایرانی، در این باره گفت:  «دولت به مشکلات مردم بی اعتنا است، روحانی  نباید اجازه می‌داد قیمت‌ها به قدری افزایش پیدا کند که داد مردم درآید و بعد به فکر کنترل آن افتد. ساده‌ترین مثال آن همین وضعیت قیمت مرغ است. دولت که می‌داند این قوت مردم است و در مسیر افزای قیمت قرار گرفته پس باید خیلی پیش از آنکه به اینجا برسد، مساله را مدیریت کند. ».

او افزود:  دولت عمدا مسائل اقتصادی را بیخیال شده،  نظر من در همه موارد دولت می‌توانست مدیریت کند ولی نکرد. درست است که بحث تحریم و افزایش نرخ ارز را داریم، اما بانک مرکزی هم در تعیین نرخ ارز دخیل است. بانک مرکزی هم نسبت به این موضوع بی‌اعتنا بوده است.

بغزیان در ادامه افزود: چطور تا پارسال ارز را حدود ۱۰، ۱۱ هزار تومان نگه داشته بودیم. چه اتفاقی افتاد؟ تحریم‌های خیلی سنگین‌تر شد؟ یا اینکه بانک مرکزی مدیریت را رها کرد؟ اخیرا هم که نرخ ارز کاهشی شد، جلو آن را گرفتند و اجازه ندادند که از ۲۲، ۲۳ هزار تومان پایین‌تر بیاید و دوباره به ۲۵ هزار تومان برگشت».