زیباکلام: « ۴۰ سال از انقلاب می گذرد، و ما از نظر اقتصادی عقب افتاده ایم

زیباکلام  گفت: « ۴۰ سال که از روی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران می گذرد، و ما از نظر اقتصادی عقب افتاده ایم .

اما عده ای از  تندرو‌های حکومتی این را قبول ندارند و می گویند  وضع موجود در نتیجه سیاست‌های لیبرالی و نولیبرلی است و اگر اقتصاد اسلامی و توحیدی به کار گرفته می‌شد و از وابستگی به نفت رها می‌شدیم، وضع بهتر بود. و برخی دیگر نیز معتقدند که در چند سال گذشته سیاست‌های روحانی و مسئولینی که با او کار می‌کنند، وضع را خراب کرده است.»

زیبا کلام افزود: «نارضایتی‌ها صرفا اقتصادی نیست. مثلا از نظر سیاسی آخرین آمار شرکت مردم به انتخابات به اسفند ۹۸ مربوط است و دیدیم که در شهر‌های بزرگ میزان مشارکت به کمتر از یک سوم رسیده است. این نشان می‌دهد که انتخابات خیلی محبوبیت ایجاد نمی‌کند.

او گفت: برای مشاهده نارضایتی اجتماعی کافی است که به تعداد ایرانیانی که غیرقانونی مهاجرت می‌کنند یا صف‌های طولانی مقابل سفارت کشور‌ها غربی نگاه کنیم؛ بنابراین هرجا را که نگاه می‌کنیم، مشخص است که مردم رضایت ندارند.

زیبا کلام تصریح کرد: کافی است که یک نظرسنجی انجام شود و از مردم بپرسیم که میزان رضایت آن از عملکرد مجموعه حاکمیت چقدر است. منتها تندرو‌ها می‌گویند این وضع خیلی به ما مربوط نیست و در نتیجه سیاست‌های اقتصادی لیبرالی است که اصلاح طلبان به کار گرفتند. او افزود: تندروهای حاکم در ایران،  اصلا و ابدا نمی‌خواهند این واقعیت مسلم را در نظر بگیرند که این وضع در نتیجه اصرار بر صدور انقلاب، آمریکا ستیزی، سیاست‌های هسته‌ای، نابودی اسرائیل، پیشبرد بودجه‌های نظامی و … حاصل شده است».

این فعال اصلاح طلب گفت:  «مشکل اینجا است که مسئولین ما یا صورت مساله را نمی‌پذیرند و رسما انکار می‌کنند یا اینکه آن را گردن بخش‌های دیگر می‌اندازند. این موضوع قطعا بر افزایش میزان نارضایتی دامن می‌زند.

مساله، اما همچنان این است که مسئولین ما در مرحله اول نمی‌پذیرند که وضع خراب است. اگر هم مجبور شوند که بپذیرند می‌گویند این در نتیجه سیاست‌های روحانی، خاتمی و حتی هاشمی رفسنجانی است که سی سال قبل قدرت داشته است. این رویکرد در حقیقت نمک روی زخم مردم است.