سازمان اطلاعات امنیت کانادا خبر داد :  رژیم ایران در زمینه کورونا اطلاعات نادرست منتشر می کند

شبکه “گلوبال‌نیوز” کانادا گزارش  داد که سازمان اطلاعات امنیت کانادا اعلام کرده است که حکومت ایران و دو کشور روسیه و چین در چارچوب کارزار “اطلاعات نادرست” درباره شیوع کورونا سعی کرده‌اند تا انگیزه‌های استراتژیک خود را پیش ببرند.

در این گزارش آمده است  که حکومت ایران با پیش بردن کارزار اطلاعات نادرست در پی آن بوده که سرزنش و انتقاد ها در زمینه کمبود‌های داخلی در مدیریت کرونا را به سمت بازیگران بین‌المللی هدایت کند.

مقام‌های ارشد دولت ایران نیز بارها به تحریم‌های بین‌المللی به عنوان دلیل کمبودهای تجهیزات و داروهای بهداشتی اشاره کرده‌اند.

در این  گزارش سازمان اطلاعات امنیت کانادا به نام روسیه در ارتباط با برنامه گسترده بی‌اعتبار کردن کشورهای غربی و پیشبرد نفوذ کرملین در زمینه گسترش شیوع کرونا اشاره کرده است. گزارش این سازمان چین را نیز به «تمرکز بر کارزار تبلیغ برای حفظ اعتبار و مشروعیت» خود متهم کرده است.

رژیم ایران پیش از این نیز در زمینه انتشار اطلاعات غلط در زمینه آمار مبتلایان و فوت‌های ناشی از کرونا متهم شده بود. پیشتر نیز شماری از مقامات ارشد بهداشت  و نمایندگان این کشور گفته بودند که آمارهای وزارت بهداشت واقعی  است .

پیشتر نیز شماری از نمایندگان مجلس، مقام‌های وزارت بهداشت و کارشناسان این حوزه اشاره کرده بودند که آمار رسمی اعلام‌شده واقعی نیستند.

گلوبال‌نیوز در ادامه نوشته سفارت چین انتشار اطلاعات نادرست درباره کرونا را تکذیب کرده، در حالی که سفارت روسیه گفته پس از دریافت گزارش سازمان اطلاعات امنیت کانادا در این زمینه اظهارنظر خواهد کرد.

از زمان قطع روابط دیپلماتیک در سال ۲۰۱۲ میلادی، ایران سفارتی در کانادا نداشته تا نسبت به این گزارش موضع‌گیری کند.