سازمان اطلاعات انرژی ایالات متحده اعلام کرد: درآمد صادرات نفت ایران در سال گذشته ، ۱۱ میلیارد دلار بوده است 

سازمان اطلاعات انرژی آمریکا،در گزارشی اعلام کرد که  درآمد خالص صادرات نفت ایران در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰، ۱۱ میلیارد دلار بوده است.

در این گزارش آمده است که درآمد صادرات نفت ایران در مدت مشابه سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب ۶۷ میلیارد دلار و ۳۰ میلیارد این ارقام نشان می دهد که صادرات نفت کاملا قطع نشده ولی به کمتر از یک چهارم رسیده است

این سازمان پیش‌تر گزارش داده بود که در سال ۲۰۲۰ صادرات نفت ایران به ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

در همین راستا،  عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، نیز مجموع درآمد صادرات نفت ایران طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ را حدود ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که دسترسی بانک مرکزی به این منابع نیز “بسیار کمتر” از این مبلغ بوده است.

او به صراحت افزود:  مجموع درآمد ناشی از صادرات نفت ایران طی نزدیک به دو سال اخیر، کمتر از نصف درآمد سالانه صادرات نفت در سال‌های پیش از خروج ایالات متحده از برجام و اعمال دور جدید تحریم‌ بوده است. این میزان به معنای آن است که درآمد سالانه نفت طی هر یک از این دو سال حدود ۱۰ میلیارد دلار بوده است.

سازمان اطلاعات انرژی آمریکا با ارائه این گزارش تخمین زده است  که در سال ۲۰۱۹ اعضای اوپک حدود ۵۹۵ میلیارد دلار از محل صادرات نفت درآمد کسب کرده‌اند، که در این میان عربستان سعودی با ۲۰۲ میلیارد دلار، یعنی یک سوم کل درآمد اوپک در این سال را به خود اختصاص داده است.

این سازمان در ادامه گفته است: سال ۲۰۲۰ درآمد صادرات نفت کل اعضای اوپک به ۳۲۳ میلیارد دلار  رسید  که این میزان پایین ترین سطح درآمد اوپک در ۱۸ سال اخیر بود و دلیل آن هم رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا عنوان شده است.