سازمان امنیت ترکیه: توطئه رژیم ایران را برای ربودن یک افسر پیشین ایرانی و انتقالش به ایران خنثی کردیم

سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه از یک توطئه دیگر حکومت ایران برای ربودن مخالفان رژیم خبر داد و اعلام داشت که طرح ربودن یک امیر پیشین ارتش ایران در شهر وان ترکیه، به هدف انتقال او به ایران با شکست روبرو شده و هشت تن در این رابطه بازداشت شده اند که دو تن از آن ها ماموران عملیاتی رژیم ایران بوده اند که که هدف آن ها از این عملیات انتقال آن فرد به ایران بوده است.

نام فرد فاش نشده و این واقعه حدود یک ماه پیش روی داده که معلوم نیست چرا سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه، خبر آن را امروز (پنجشنبه) افشاگری می کند.

رژیم ایران در چند دهه اخیر بارهای کوشیده است مخالفان خود، و به ویژه افراد سازمان مجاهدین خلق و همچنین روزنامه نگاران و اجرا کنندگان برنامه های تلویزیونی را در ترکیه برباید و به ایران منتقل کند.

در برخی از این موارد، سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه با حکومت ایران همکاری کرده ن گاهی حتی “مبادله پایاپای” انجام گرفته و رژیم ایران متقابلا شماری از چریک های پ کا کا را که خواهان جدایی کردستان ترکیه از خاک آن کشور هستند، به دولت آنکارا تحویل داده است.

خبرگزاری آناتولی ار قول سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه نوشت که دو مامور اطلاعاتی و عملیاتی رژیم ایران به ترکیه فرستاده شده و ماموریت داشتند این افسر پیشین را بربایند. آن ها با بودجه سی هزار دلاری که در اختیار داشتند شش تن را در استان وان برای اجرای ماموریت استخدام می کنند و حتی به همسر آن افسر پول می پردازند که با آن ها همکاری کند.

معلوم نیست که این افسر در ارتش شاهنشاهی خدمت می کرده و یا از ارتشیان

به گزارش آناتولی، با توجه به آن که سازمان امنیت ترکیه از توطئه آگاهی پیشین داشته، خانه افسر پیشین را رصد می کرده و هنگامی که یک مامور رژیم همراه با فرد دیگری که مشخص نشده ایرانی یا ترک بوده به خانه او مراجعه می کنند، ولی پیش از آن که بتوانند وی را بربایند توسط ماموران ترک بازداشت می شوند و در همان حال ماموران دیگر ترک، شش نفر دیگر را دستگیر می کنند.

شمار زیادی از ایرانیان مقیم ترکیه در استان وان زندگی می کنند و از آن جا که آن استان به مرز ایران بسیار نزدیک کرد، انتقال ربوده شدگان به داخل ایران، به طور نسبی آسان است.

با توجه به آن که این توطئه چند هفته پیش خنثی گردیده، پرسش آن است که سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه چرا در شرایط کنونی این خبر را افشاگری می کند.

یک احتمال آن است که افشای خبر به دنبال به سردی گراییدن روابط دو کشور، پس از جریان درگیری ها پیرامون آذربایجان است. ترکیه از حامیان جدی دولت آذربایجان در برابر زیاده خواهی های رژیم ایران است که برای گوشمالی رژیم ایران در رزمایش را در فاصله چند هفته برگزار کردند.

رژیم ایران در حملات تبلیغاتی شدید خود، به علت آن که از ذکر نام ترکیه و یا پاکستان به عنوان شرکای امنیتی و دفاعی آذربایجان لبه تیز حمله را متوجه اسرائیل ساخته بود. احتمال دارد که این ترفند نیز نتوانسته است از سردی روابط ایران و ترکیه جلوگیری کند.

در گزارش آناتولی، نام همسر افسر مورد بحث “الف” ذکر شده و گفته شده است که به او پیشنهاد شده بود با دریافت ده هزار دلار به طرح ربودن شوهرش کمک کند.

در حال حاضر مشخص نیست که آیا دو فرد ایرانی که بازداشت شده اند، ماموران وزارت اطلاعات بوده اند و یا سپاه پاسداران آن ها را فرستاده بود. ممکن است، از آن جا که فرد مزبور نظامی بوده، سپاه پاسداران قصد ربودنش را داشته، ولی این احتمال هنوز تایید نشده است.

در سال های اخیر، چندین تلاش رژیم ایران برای ربودن مخالفان و انتقال آنها به ایران با شکست روبرو شده که یکی از آنها توطئه برای ربودن تلاشگر سیاسی خانم مسیح علی نژاد از نیویورک بوده است. ولی در همان حال، رژیم توانست چند تن از مخالفان را برباید و به ایران منتقل کند که مشهورترین آن ها روح الله زم بود که چند ماه پس از انتقال به ایران اعدام شد.