سازمان انرژی اتمی ایران:  «نیاز فوری به اورانیوم ۲۰ درصد نداریم، ولی چرا نباید ذخیره کنیم؟»

در واکنش به اعتراض های جهانی پس از اعلام تصمیم حکومت ایران برای روی آوردن به غنی سازی بیست درصدی، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگوی تلویزیونی با شبکه خبر، از آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد در سایت هسته‌ای فُردو، خبر داد و گفت که « از سه روز پیش  مواد ۴و نیم  درصد از نطنز به فُردو انتقال داده شد و فرآیند افزایش غنی‌سازی از ساعت هفت آغاز شد و ساعت ۱۲ دوشنبه شب این فرآیند تکمیل» شد.

کمالوندی در ادامه تاکید کرد که طبق «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها مصوب مجلس شورای اسلامی، باید سطح ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را تا پایان سال‌جاری، در کمتر از سه ماه، به ۱۲۰ کیلوگرم برسانیم».

گرچه ظریف گفته است که اگر آمریکا به برجام باز گردد، ایران نیز به تعهدات برجامی خود باز می گردد، ولی روی آوردن به غنی سازی بیست درصد مرحله خطرناکی است که فاصله رژیم ایران با غنی سازی نود درصدی را که برای بمب اتمی ضروری است، خیلی کوتاه تر می کند و از این رو، اسرائیل و همه کشورهای جهان آن را با وخامت تلقی می کنند.

کمالوندی گفت:  ذخیره‌سازی ۱۲۰ کیلو اورانیوم با غنای ۲۰ درصد نیازمند یک‌سری کار‌های فنی و پادمانی است.

کمالوندی تاکید کرد:  ما چهار روز پیش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نامه نوشتیم و اعلام کردیم که «ما به  ۲۰ درصد غنا نیاز داریم و دو روز پیش هم نامه دیگری نوشتیم و به آژانس اطلاع دادیم که ما چنین اقدامی را انجام می‌دهیم».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه گفت:  سال۸۹ نیز سوخت ۲۰ درصد را تولید کرده بودیم و ظرفیت رسیدن به غنی‌سازی ۲۰ درصد جدید نیست و حتی ما توانایی غنی‌سازی بالاتر از ۲۰ درصد را هم به راحتی داریم و درحال بررسی آن هستیم».

این در حالی که اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده اصلی برجام، بارها مقامات ایران را از افزایش میزان غنی سازی به ۲۰ درصد بر حذر داشته است.

در همین رابطه، پیتر استانو،  سخنگوی دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا گفته است: « باید بگویم اگر به گفته دولت ایران غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم اجرایی شده باشد، باید گفت که نشانه مهم و بزرگی نسبت به خروج ایران از تعهدات برجامی‌اش خواهد بود. زیر پا گذاشتن تعهداتی که مفاد تعهدات عدم گسترش تسلیحات هسته‌ای را به چالش می‌کشد.»