سازمان انرژی اتمی رژیم ایران: اورانیوم ۴.۵ درصد غنی‌شده ایران به ۳۷۰ کیلوگرم رسید

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که میزان ذخیره اورانیوم ۴.۵ درصد غنی‌شده ایران به ۳۷۰ کیلوگرم رسیده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهروز کمالوندی روز سه‌شنبه، ۲۲ مرداد گفت: «الان موجودی اورانیوم غنی‌شده ۴.۵ درصدمان حدود۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم بالاتر از ۳۰۰ کیلوگرم است.»

آقای کمالوندی گفت که سوخت نیروگاهی مورد نیاز ایران ۴.۲ درصد است، اما ایران تا سطح ۴.۵ درصد اورانیوم را غنی‌سازی کرده است.

وی اضافه کرد: «با توجه به ضرورت مدنظر قرار دادن سوخت نیروگاهی این سطح باید ۴.۲ درصد باشد، ولی ما ۴.۵ درصد بالا رفتیم، چرا که وقتی شما اورانیوم ۴.۵ درصد تولید می‌کنید، اگر هم زمانی محصول ۴ درصد داشتید و بنا به مقتضیات وقتی اینها را به هم مخلوط می‌کنید به عدد مورد نظر می‌رسید.»

رژیم در گام اول اعلام کرد که دیگر به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌سازی که ۳۰۰ کیلوگرم است پایبند نخواهد بود. در گام دوم که ۱۷ تیرماه اجرایی شد، تهران گفت که غنی‌سازی را از سطح ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داده است.

 کمالوندی درباره تولید آب سنگین نیز سخنان حسن روحانی را تکرار و تاکید کرد که ایران تعهدی در قبال این که دخایر آب سنگین در داخل کشور به بیش از ۱۳۰ تن برسد ندارد.

وی اضافه کرد: «از طرفی ما اجازه داریم بازارهای متنوعی که گرفته‌ایم را از دست ندهیم.»

ایران گفته‌ است که گام سوم می‌تواند افزایش بیشتر سطح غنی‌سازی و بازگرداندن تأسیسات آب سنگین اراک به دوران پیش از برجام باشد.

این اقدامات ایران انتقاد اتحادیه اروپا را به دنبال داشت که خواستار پایبندی ایران به همه تعهدات هسته‌ایش است. روسیه نیز تاکید کرده که این گونه اقدامات کمکی به ایران نمی‌کند.

کشورهای اروپایی با تأکید بر این که هیچ ضرب‌الاجلی را نمی‌پذیرند، به ایران هشدار داده‌اند به تعهدات برجامی‌اش پایبند باشد و دو گام اخیر را لغو کند.

مهم‌ترین درخواست رژیم این است که تحریم فروش نفت توسط ایالات متحده برداشته شود و رژیم  دسترسی به درآمد آن را داشته باشد درمقابل ایالات متحده بر سیاست فشار حداکثری بر رژیم تاکید دارد و میگوید این سیاست تا زمانیکه رژیم به پای میز مذاکره بیاید نه تنها ادامه دارد بلکه تحریم های بیشتری اعمال خواهد شد.

یک دیدگاه

  1. پاسداران خائن و مزدور و ملاهای انگل و دزد دارند کشورمان را به نابودی می کشانند. موضوع دریای مازندران یادمان نرود!
    نه به صندوق انتخابات! ادامه رژیم آخوندی یعنی مرگ حتمی ایران!

Comments are closed.