سازمان حقوق بشری هه نگاو: زینب جلالیان زندانی سیاسی کرد را به زور به زندان یزد تبعید کردند

هه نگاو، سازمان حقوق بشرکردستان،  به نقل از یک «منبع مطلع» گزارش داد که زینب جلالیان زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد بدون ارائه دلیل و به‌طور ناگهانی،  با فریب از زندان کرمانشاه به یزد منتقل کردند. این چهارمین بار طی یک سال گذشته است که این زندانی سیاسی کرد به زندان شهر دیگری منتقل می‌شود.

هه نگاو نوشته است: جلالیان روز ۲۰ آبان در یک تماس تلفنی دودقیقه‌ایی به خانواده‌اش اطلاع داده است که حین انتقال به یزد مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

شبکه حقوق بشرکردستان، در این باره نوشته است: وضعیت جسمی زینب جلالیان به دلیل عوارض ناشی از ابتلا به ویروس و «عدم رسیدگی‌های پزشکی» نامناسب است.

پیش‌تر نیز گزارش شده بود که زینب جلالیان در زندان قرچک به کورونا مبتلا شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که رضا خندان همسر نسرین ستوده نیز پیشتر اعلام کرده بود  که آزمایش کورونای این فعال حقوق بشر مثبت بوده است. ستوده هم در زندان قرچک محبوس بود و چند روز پیش به دلیل مشکلات جسمی، به طور موقت آزاد شد. و مشخص شد که به کورونا مبتلا شده است.

«هه نگاو در گزارش خود یادآور شده است که در تاریخ یکم مهر زینب جلالیان به زندان کرمانشاه منتقل شده بود اما «به دلیل وضعیت وخیم سلامتی او، مسئولین زندان زنان کرمانشاه ابتدا از تحویل وی خودداری کرده بودند که در نهایت با دخالت دادستان دادگاه عمومی و انقلاب کرمانشاه وی را قبول کردند».

فاطمه کریمی، مدیر سازمان حقوق بشری هه نگاو درباره انتقال مجدد جلالیان گفته است: «طی شش ماه اخیر این چهارمین بار است که زینب جلالیان را به زندان‌های مختلف  کشور منتقل یا بهتر بگوییم تبعید می‌کنند. نه تنها در حکم خانم جلالیان حکم تبعید وجود ندارد، بلکه در تمامی انتقال‌های صورت گرفته طی شش ماه اخیر هیچ حکم قضایی یا دلیل قانونی وجود نداشته است.»

به گفته کریمی، جابجایی این زندانی «بخشی از برنامه نهادهای امنیتی برای شکنجه جسمی و روحی این زندانی سیاسی و تحت فشار گذاشتن» او است. به اعتقاد این فعال حقوق بشر، نهادهای امنیتی قصد دارند، جلالیان را به همکاری «و انجام مصاحبه تلویزیونی» وادارند.

کریمی همچنین گفته است که امیرسالار داودی، یکی از دو وکیل زینب جلالیان در زندان به سر می‌برد و وکیل دوم او، محمد شریف، از این پرونده خارج شده است.

زینب جلالیان ۱۳ سال پیش  در کرمانشاه بازداشت و به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «محاربه» از طریق عضویت در «حزب حیات آزاد کردستان» (پژاک) به اعدام محکوم شد. این حکم پس از تایید در دادگاه تجدیدنظر در سال ۱۳۹۰ با یک درجه تخفیف به حبس ابد تبدیل شد.

کارگروه بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل در سال ۱۳۹۵ اعلام کرد که دستگیری و ادامه حبس جلالیان با اصول اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مغایر است. این نهاد حقوق‌بشری از رژیم ایران  خواست، زینب جلالیان را فوری و بدون قید و شرط آزاد کند.