سازمان حقوق بشری هەنگاو:دە تن از فعالان مدنی بانە محکومیت های سنگین گرفتند

سازمان حقوق بشری هەنگاو، خبرداد :  دە تن از فعالان مدنی بانە تنها  بە اتهام شرکت در تجمع شهریور سال ۹۶ در مقابل فرمانداری این شهر برای اعتراض بە کشتار کولبران، در مجموع بە ۳۰ ماه حبس، ۲۵۰ ضربە شلاق و پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان جریمە نقدی محکوم شدەاند.

به گزارش هەنگاو، که  سازمانی مستقل است و اخبار و گزارش های  نقض حقوق بشر در کردستان “ایران”را پوشش می دهد، این ده تن فعال مدنی که اهل شهر بانه هستند، در شهریور سال ۹۶ در یک تجمع به همراه مردم در  مقابل فرمانداری بانه به کشتار کولبران اعتراض کردند.

همگی این فعالان مدنی در جریان این تجمع مسالمت‌آمیز بازداشت و پس از مدتی آزاد شدند و اکنون با گذشت نزدیک به دو سال به دلیل شرکت در همان تجمع اعتراض به کشتار کولبران از سوی دادگاه محکوم شده‌اند.

هه نگاو نوشته است: هر یک از این فعالان مدنی از سوی دادگاه بە تحمل ٣ ماه حبس، ٢۵ ضربە شلاق و پرداخت ٢۵ میلیون تومان جریمە محکوم شدەاند و در مجموع حکم دادگاه درباره این معترضان ٣٠ ماه حبس، ٢۵٠ ضربە شلاق و پرداخت ٢۵٠ میلیون تومان جریمە نقدی تعیین شده است.

در آن زمان خبر کشته شدن این دو کولبر به نام‌های قادر بهرامی ۴۱  ساله و حیدر فرجی ۲۱ ساله که  مورد اعتراض محسن بیگلری نماینده بانه و سقز در مجلس نیز قرار گرفت با واکنش های زیادی از سوی رسانه ها و فعالان مدنی روبرو شد.

بیگلری نماینده مجلس گفت که این دو کولبر با شلیک مستقیم گلوله از سوی نیروهای هنگ مرزی در منطقه بازار بانه کشته شدند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی وقت دولت، نیز همان زمان گفت که دولت موضوع کشته شدن این دو کولبر را پیگیری می‌کند. او همچنین گفت که باید تحقیق کرد که چرا یک دهیار، قادر بهرامی، کولبری می‌کند.

مردم بانه به خوبی به یاد دارند که  هنگامی که در اعتراض به کشته شدن این دو کولبر روزهای سیزدهم و چهاردهم شهریور ۹۶ مقابل فرمانداری بانه تجمع کردند مورد حمله نیروهای انتظامی قرار گرفتند، و آنان نیز به سوی شان  گاز اشک‌آور شلیک کرده  و شماری از آنها را هم بازداشت کردند.

بازداشت‌شدگان همان تجمع،  اکنون با گذشت نزدیک به سه سال، روز پنج‌شنبه دوم مرداد ۹۹ هر یک به ۶ ماه زندان، ۲۵۰ ضربه شلاق و ۲۵ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

در طول این سالیان متمادی،   بارها مقام‌های دولتی و نمایندگان مجلس از اقداماتی برای جلوگیری از کشته شدن کولبران خبر داده‌اند.اما تاکنون هیچ اقدامی نکرده اند.

مرگ تکان‌دهنده دو کولبر نوجوان فرهاد خسروی ۱۴ و برادرش آزاد خسروی در آذر ماه سال ۹۸ بر اثر ریزش بهمن واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت و مقام‌های دولتی را به ابراز همدردی واداشت تا آنجا که اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، گفت که به دلیل جان‌باختن این کولبران جوان «ذهن همه مسئولان و وجدان عمومی جامعه سخت متاثر شده است».

ابراز همدردی و همچنین وعده‌های پوچ مقام‌های حکومتی، تاکنون نتوانسته است از کشتار کولبران کرد جلوگیری کند.

فرهاد شعبانی، یکی از اعضای هیات مدیره رسانه کولبر نیوز گفته بود که طی سال ۲۰۱۹ میلادی، دی ماه ۹۷ تا دی ماه ۹۸ دست‌کم ۲۴۹ کولبر بر اثر حوادث گوناگون، کشته و زخمی شده‌اند.

شبکه حقوق بشر کردستان نیز در گزارشی اعلام کرد که از دی ۹۷،  سال ۲۰۱۸   تا دی ۹۸، سال ۲۰۱۹ میلادی، دست‌کم ۷۹ کولبر حین کار کشته شده‌اند. این کولبران یا از سوی ماموران نظامی جمهوری اسلامی هدف گلوله و سلاح‌های جنگی قرار گرفتند یا بر اثر سوانح طبیعی و عدم امنیت در مسیرهای کولبری کشته شده‌اند.