سازمان حقوق بشر ایران: هشت ماه نگهداری  برادران افکاری در سلول انفرادی مصداق بارز شکنجه است 

سازمان حقوق بشر ایران  با انتشار بیانیه ای رفتار مقام‌های جمهوری اسلامی با وحید و حبیب افکاری، برادران نوید افکاری، و نگه‌داشتن آن‌‌ها در سلول انفرادی را مصداق بارز شکنجه دانست و خواستار آزادی فوری برادران افکاری شد. هم‌زمان در رسانه‌های اجتماعی نیز کارزارهای گسترده‌ای برای حمایت از این دو زندانی سیاسی به راه افتاده است.

در این بیانیه آمده است :  وحید و حبیب افکاری که از تاریخ ۱۵ شهریور ماه سال ۱۳۹۹، چند روز پیش از اعدام برادرشان نوید، در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند، با گذشت هشت ماه، همچنان از تماس با خانواده، وکیل و حق درمان محروم‌اند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، هم در این باره گفته است :  «جامعه جهانی باید در قبال رفتار غیرانسانی جمهوری اسلامی با برادران افکاری واکنش نشان دهد. ادامه نگهداری برادران افکاری در سلول انفرادی مصداق بارز شکنجه است و باید بدون تاخیر پایان یابد.»

در ادامه بیانیه سازمان حقوق بشر ایران  آمده است :  نگه‌داری برادران افکاری را گروگان‌گیری و تهدید آن‌ها به اعدام را تلاش مقام‌های قوه قضائیه جمهوری اسلامی «برای ممانعت از کشف حقیقت» دانسته و خواستار آزادی فوری وحید و حبیب افکاری شده است.

کمپین حقوق بشر ایران هم در بیانیه ای  ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت برادران افکاری پس از هشت ماه زندان انفرادی و اعمال فشارهای بیشتر بر آن‌ها، از دیدار دو تن از مقام‌های عالی‌رتبه قضایی با برادران افکاری و «تهدید آن‌ها به مرگ» خبر داده بود.

در این بیانیه آمده بود که وحید و حبیب افکاری در این مدت «بارها متحمل ضرب‌وشتم و شکنجه شده‌اند» و «شدت شکنجه‌ها و اصرار مقامات قضایی برای اعتراف گرفتن از این برادران علیه یکدیگر باعث شده بود که وحید افکاری دوبار اقدام به خودکشی کند.»

هم‌زمان در روزهای گذشته، تصاویری از دیوارنگاری‌هایی جدید در حمایت از برادران افکاری روی سکوهای تابلوی برق، دیوارها و صندوق‌های پست در ایران منتشر شده است.

همچنین کاربران رسانه‌های اجتماعی کارزار هایی در حمایت از برادران افکاری به‌راه انداختند؛ از جمله در توییتر، هزاران نفر از کاربران روز گذشته (یکشنبه ) در یک طوفان توییتری با هشتگ #SaveAfkariBrothers به ادامه حبس انفرادی و فشارها بر برادران افکاری اعتراض کردند و خواستار آزادی آن‌ها شدند.

سعید افکاری، دیگر برادر نوید افکاری، هم روز گذشته (یکشنبه) دراین باره  به ۸ماه محرومیت برادرانش از درمان و تماس در «۲۶۴مین» روز انفرادی آن‌ها اشاره کرده است.

نوید افکاری، کارگر ۲۷ ساله‌ای که ورزش کشتی را نیز به‌طور حرفه‌ای دنبال می‌کرد، پس از اعتراض‌های مرداد ۱۳۹۷ در شیراز دستگیر و صبح روز ۲۲ شهریور  ۱۳۹۹ در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شد.

وحید افکاری هم‌زمان با نوید، در شهریور ۱۳۹۷ و حبیب، برادر دیگر آن‌ها، نیز در آذرماه همان سال، به اتهام شرکت در اعتراض‌ها علیه جمهوری اسلامی دستگیر شدند.

نوید افکاری به اتهام «مباشرت در قتل» یک مامور حراست آبفای شیراز به نام حسن ترکمان که برای مقابله با معترضان شیراز اعزام شده بود، به قصاص نفس محکوم و برادرش وحید افکاری نیز به اتهام معاونت در قتل، به ۲۵ سال حبس محکوم شد. این دو برادر در دادگاه‌ گفته بودند که تمام اعتراف‌های آن‌ها دروغین بوده و زیر شکنجه اخذ شده است.