سازمان حقوق بشر کردستان: «شمار بازداشت شدگان بسیار بالاست و شرائط زندان، غیرقابل تحمل است»

 

با گذشت دو هفته از آغاز اعتراضات مردمی در ایران، هنوز  مقامات جمهوری اسلامی آمار موثقی از بازداشت‌شدگان اعلام نکرده‌اند، نهادهای حقوق بشر داخل و خارج از ایران، ارقام مختلفی ارائه کرده اند.

بالاترین شمار جانباختگان، ار جانب نهادی با نام “سازمان حقوق بشری کردستان”، ملقب به “هه نگاو” انتشار یافته که منابع دیگر هنوز آن را تائید نکرده اند و ارقام بسیار کوچکتری را ارائه می دهند.

در گزارش هه نگاو آمده است که شمار بازداشت شدگان خیزش مردمی بسیار بالاتر از ارقامی است که تا کنون انتشار یافته که علتش تراکم بالای این بازداشت شدگان  و نبود اطلاعات کافی در باره نحوه دستگیری آنان است. این نهاد حقوق بشری از قول منابعی که آن را “بسیار موثق” توصیف کرد نوشت که تقریبا همه زندانیان، به ویژه جوانان، نوجوانان و کودکان بازداشت شده  در وضعیت خوبی نیستند و آنان را در مکان هایی حبس کرده اند که فاقد هرگونه امکانات زیستی می باشند. 

هه نگاو به عنوان مثال نوشت : بیش از ۱۰۰ تن از بازداشت‌شدگان “در محوطه پادگان بیت‌المقدس سپاه پاسداران در شرایط سخت نگهداری می‌شوند که در میان آنها دانش‌آموزان و کودکان نیز مشاهده شده است.

سازمان حقوق بشری “هه‌نگاو” در ادامه گزارش نوشت سه برادر کە سن آنها کمتر از ١٨ سال است در کرمانشاه بازداشت شده و خانواده آنان اطلاعی از وضعیت‌شان ندارند.

رئیس پلیس استان کرمانشاه،گفته بود که اکثر بازداشت شدگان نوجوان هستند و بین  ۱۷ تا ۲۷ سال سن دارند.

هم چنین در استان خوزستان نیز تعدادی از بازداشت‌شدگان زیر ۱۸ سال سن دارند.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، نیز  گفت که در بین بازداشت‌شدگان تعدادی از افراد ۱۴، ۱۵ و ۱۷ ساله وجود دارد.که تعدادی  از آنان را به علت نبود فضای کافی به یزد منتقل کرده اند .

این فعال حقوق بشر گفته است  که بازداشت‌شدگان در زندان مرکزی اهواز و بازداشتگاه‌های سپاه و نیروی انتظامی منتقل شده‌اند اما اطلاعی از وضعیت آنان در دست نیست.

پیش تر نیز شمار زیادی از نمایندگان مجلس و هم چنین  رئیس شورای اسلامی شهر ری، به وضعیت بد زندان فشافویه یا زندان تهران بزرگ که بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در آن زندانی هستند اعتراض کرده و گفته بودند که زندان فشافویه امکانات لازم را ندارد.اما حشمت‌الله حیات‌الغیب، مدیرکل زندان‌های استان تهران، این سخنان را “کاملا نادرست و کذب” می خواند . 

قاسم شعله سعدی، حقوقدان و نماینده پیشین مجلس، که خود  در زندان فشافویه زندانی بوده‌است گفت : زندان فشا فویه دارای استاندارد های رسمی برای نگهداری زندانیان نیست . آب زندان در نیمی از شبانه‌روز قطع بود و در سطل‌های بزرگ زباله که کثیف هم بود آب برای مصرف زندانیان ذخیره می‌شد.در این زندان در حالت عادی نیز فضا برای زندانیان کم بود و برخی از آنان در راهروهای سرد و نمور  می‌خوابیدند.

 تعدادی از زندانیان سابق سیاسی  در بیانیه ای نوشته اند : آیا قرار است که حوادثی چون بازداشتگاه کهریزک و همچنین مرگ زندانیان اعتراض‌های آبان‌ماه در زندان  تکرار شود ؟

در این بیانیه آمده است حکومت ایران در طول این ۴۰ سال نشان داده است که دارای رحم و شفقت نیست و از هر روشی برای ایجاد  ترس و سرکوب مردم استفاده می کند .آمار شکنجه و کشتار زندانیان از سال ۶۰ تاکنون برای همگان مشهود است .