سازمان دفاع از روزنامه نگاران: «رژیم ایران یکی از سرکوبگرترین حکومت های جهان می باشد»

کمیته حفاظت از حقوق روزنامه نگاران در جهان اعلام کرد که رژیم اسلامی ایران، یکی از ده حکومت ردیف اول دنیا از نظر سانسور رسانه‌ها و سرکوب روزنامه نگاران می باشد.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران “ cpj”   گزارش داد : حکومت ایران را از نظر سانسور رسانه‌ها و سرکوب روزنامه‌نگاران مستقل در فهرست ده کشور اول دنیا قرار داده است

در این گزارش آمده که جمهوری اسلامی ایران همچون دیگر حکومت‌های سرکوب‌گر علاوه بر روش‌های سنتی، از فیلترینگ هوشمند دیجیتال و نظارت امنیتی برای ساکت کردن رسانه‌ها استفاده می‌کند.

به گزارش کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، حکومت ایران همچنین آزادی بیان در فضای اینترنت را با جاسوسی از خبرنگاران داخلی و خارجی، فرستادن امواج پارازیت به شبکه‌های ماهواره‌ای و فیلتر کردن میلیون‌ها وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی تحت کنترل دارد.

در این گزارش نوشته شده که حکومت جمهوری اسلامی ایران با آزار و اذیت و زیر نظر قرار دادن روزنامه‌نگاران و خانواده و اقوام آنان فضای ترس را بر جامعه حاکم کرده است.در چنین شرایطی، رسانه‌های داخلی ایران باید به کنترل شدید حکومت پایبند باشند.و تمامی خبرنگارانی که در ایران به فعالیت رسانه‌ای مشغول‌اند، باید از حکومت مجوز فعالیت خبری دریافت کنند.

در گزارش سی‌پی‌جی درباره ایران نوشته شده  که مقامات جمهوری اسلامی ایران، خبرنگارانی را که موضوعات حساس حکومتی را از قبیل فساد دولتی، تظاهرات و یا حقوق بشر پوشش می‌دهند، با مجازات‌های سنگین همچون بازداشت و زندان‌های طولانی مدت تنبیه می‌کنند.

در فهرست کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، نوشته شده که اریتره از نظر سانسور مقام اول وسپس کره شمالی و ترکمنستان در مقام دوم و سوم قرار گرفته‌اند.عربستان سعودی، چین، ویتنام، ایران، گینه استوایی، بلاروس و کوبا، از دیگر کشورهای این فهرست هستند.

سازمان گزارشگران بدون مرز، نیز پیشتر در گزارش نوشته بود:  ایران بزرگترین زندان جهان برای روزنامه‌نگاران زن است .

این سازمان در در ادامه  نوشته است: حکومت ایران در طول ۴۰ دهه زمامداری اش در ایران  تاکنون دست کم ۸۶۰ روزنامه‌نگار و شهروند روزنامه‌نگار را روانه زندان کرده‌است و در سال ۲۰۱۹ از نظر وضعیت آزادی رسانه‌ها در جایگاه ۱۷۰ قرار دارد . تعداد خبرنگاران بازداشتی در ایران  در سال گذشته به ۲۸ نفر می‌رسد.