دیده بان حقوق بشر: ایران مدتهاست با فرهنگ مردمش میجنگد و بازنده است

در پی گسترش اعتراض‌های جهانی به انتشار اعترافات مائده هژبری دختر ۱۷ ساله ایرانی در تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی سازمان دیده بان حقوق بشر ضمن ابراز تاسف ازپخش  اعترافات تلویزیونی دختران رقصنده از مقام‌های ایران خواست تا به حق آزادی بیان این افراد احترام بگذارد و دست از آزار و اذیت شان بردارد.

سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه این سازمان چهارشنبه دیروز پخش اعترافات تلویزیونی این نوجوانان را توهین‌آمیز و شرم‌آور خواند و گفت این اقدام یک حقارت تازه برای نظام جمهوری اسلامی میباشد.

خانم ویتسون افزود: حکومت ایران مدتهاست که با فرهنگ مردمش می جنگد و در این جنگ بازنده اصلی است. علیرغم اقدامات توهین آمیز مقامات تولیدات غنی فرهنگی ایرانیان به ویژه درعصر شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد.

روز دوشنبه شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی برنامه ای به نام بیراهه پخش کرد که در آن چند دختر از فعالیت های خود در اینستاگرام ابراز ندامت می‌کردند.

مائده هژبری ۱۷ ساله یکی از افراد بازداشت شده است که در برابر مجری اعتراف گیر سیمای جمهوری اسلامی گریه می‌کرد.

به گفته دیده بان حقوق بشر الناز قاسمی دیگر فرد بازداشت شده است که ساکن کانادا و در زمان سفر به ایران بازداشت شده است.

بلافاصله پس از پخش اعترافات صدا و سیما سیلی از واکنش های انتقادی به این برنامه و کلیت صدا و سیما به راه افتاد و در نهایت مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی را نیز به واکنش واداشت.

غلامرضا کاتب عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما از ارائه شکایت های متعددی از سوی انجمن حمایت از کودکان و گروه های اجتماعی گوناگون به شورای نظارت خبر داده و گفته است که: در جلسه هفته آینده شورا به این شکایات رسیدگی خواهد کرد.

علی مطهری نایب رئیس مجلس نیز گفته است که: صدا و سیما با پخش اعترافات دخترانی که رقصیدن خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند مرتکب جرم شده است. محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات نیز گفته است: پخش اعترافات برای انحراف افکار عمومی از کسانی است که منافعشان از شفاف‌سازی بازار ارز به خطر افتاده است.

2 دیدگاه‌

  1. زورشون به اونی که میلیاردی میزنه به جیب و در میره نمیرسه
    میان چندتا نوجوان پر انرژی و پر تحرک رو میگیرند که حواث مردم رو اینجوری پرت کنند.

Comments are closed.