سازمان شفافیت بین‌الملل : حکومت ایران برای چهارمین سال متوالی یکی از فاسد ترین کشورهای جهان معرفی شد 

سازمان شفافیت بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش سالانه خود اعلام کرد: رژیم ایران از لحاظ فساد‌ اقتصادی ایران بین ۱۸۰ کشور در جایگاه ۱۴۹ قرار دارد.

سازمان شفافیت بین‌الملل نوشته است: فساد مالی و اقتصادی در ایران افسارگسیخته شده است و حتی افراد نزدیک به نظام نیز نسبت به این فساد گسترده اقتصادی هشدار می‌دهند.

ایران ایران از لحاظ گستردگی فساد مالی همتراز با لبنان، گواتمالا، کامرون، تاجیکستان، ماداگاسکار، موزامبیک و نیجریه قرار گرفته است.

یادآور می شود که سال ۲۰۱۷ جایگاه ایران در فساد میان کشورها ۱۳۰ بود و سال ۲۰۱۸ به ۱۳۸ و سال ۲۰۱۹ به ۱۴۶ رسیده بود.‎ اکنون دوباره ایران از لحاظ شفافیت بدتر شده و به رتبه ۱۴۹ رسیده است.

سازمان شفافیت بین‌الملل در ادامه نوشته است که  طی سال گذشته تغییرات مثبت چندانی در میزان شفافیت و مبارزه با فساد در جهان مشاهده نمی‌شود و دو سوم کشورهای جهان در رده پایین‌تر از ۵۰ قرار گرفته‌اند. در ادامه آورده است که  فساد مالی مانعی برای مبارزه موثر با تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا و بحران‌های دیگر، خصوصا وضعیت‌های اضطراری است.

یادآور می شود که از سال ۲۰۱۲ وضعیت ۲۶ کشور از لحاظ شاخص فساد بهتر شده، اما وضعیت ۲۲ کشور از جمله ایران و لبنان بدتر شده است.

برخی از کاربران در این باره نوشته اند: یکی از بزرگترین بنگاه‌های تولید فساد در ایران نهاد ولایت فقیه است که حدود دویست میلیارد دلار سرمایه منقول و غیرمنقول در نهادهایی چون بنیاد مستضعفان یا ستاد اجرایی فرمان امام گرد آورده است و به هیچ کس در این باره پاسخگو نیست.خامنه‌ای یکی از بزرگترین چهره‌های فاسد اقتصادی در ایران است ولی هیچ‌کس توان به سوال‌کشیدن او را ندارد.

در این گزارش آمده است که  بهترین کشورها از لحاظ شاخص فساد دانمارک، نیوزلند، فنلاند، سنگاپور، سوئد و سوئیس هستند و بدترین کشورها از لحاظ فساد مالی به ترتیب سودان جنوبی، سومالی، سوریه، یمن و ونزوئلا هستند.