سازمان عفو بین‌الملل در نامه به رئیسی: عربشاهی، آریانی و کشاورز را آزاد کنید

سازمان عفو بین‌الملل امنستی اینترنشنال، دیروز ( دوشنبه) در نامه‌ای به آخوند ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضایه حکومت ایران نسبت به بازداشت غیرقانونی منیره عربشاهی، یاسمن آریانی و مژگان کشاورز اعتراض کرده و خواهان آزادی فوری آنها شده‌است.

در این نامه آمده است : «این سه فعال حقوق زنان بیش از ۳ ماه است که  بدون دسترسی به وکیل در بازداشت هستند. جرم آنها تنها در ارتباط با ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد بازداشت شده‌اند. در این ویدئو که به مناسبت روز جهانی زن ضبط شده این سه نفر بدون روسری مشغول توزیع گل بین مسافران زن مترو تهران و گفت‌وگو در مورد امیدواری آنها به کسب حقوق زنان در ایران مشاهده می‌شود نه کاری برخلاف انسانیت و بشریت ».

عفو بین‌الملل نوشته است :  «آنها صرفا به خاطر اعتراض مسالمت‌آمیز به قوانین تبعیض‌آمیز حجاب در ایران بازداشت شده‌اند. بازداشت آنها بخشی از سرکوب و دستگیری‌های گسترده فعالان حقوق زن و معترضان به حجاب اجباری است که از سال گذشته  آغاز شده است.»

در این نامه نوشته شده وضعیت روحی و جسمانی یاسمن آریانی خوب نیست وی  پس از دستگیری ، ۹ روز در مرکز بازداشت وزرا در سلول انفرادی زندانی بوده است ودر این مدت او بدون دسترسی به وکیل مورد بازجویی‌های شدیدی قرار گرفته. اورا  تحت فشار شدید قرار داده اند تا «اعتراف» کند که گروه‌های اپوزسیون در خارج او را به فعالیت حقوق بشری تحریک کرده‌اند واو بپذیرد که از فعالیت‌های خود پشیمان است و توبه کند.

عفو بین‌المللی در ادامه این نامه می‌نویسد: به این سه فعال حقوق زنان حق برخورداری از وکیل داده نشد و قاضی حین بدرفتاری با آنان به آنها گفته است که  کاری می‌کنیم که عذاب بکشید.

یاسمن آریانی به «توهین به مقدسات» نیز متهم شده و حمایت منیره عربشاهی از حقوق کارگران نیز به عنوان یک جرم دیگر عنوان شده است.

این سازمان فرادولتی می‌گوید «مجرم شناختن زنان و دخترانی که حاضر نیستند حجاب داشته باشند یکی از شدیدترین اشکال تبعیض است. حجاب اجباری ناقض حقوق متعددی از جمله حق برابری، حق آزادی و حق ابراز نظر و اعتقاد است. قانون حجاب اجباری زنان و دختران را تحقیر کرده و آنها را از حرمت و ارزش فردی محروم می‌کند».

یک دیدگاه

  1. عفو بین الملل نمی داند که رییسی چه جنایتکار خون آشامی است؟ عفو بین الملل نمی داند که دست رییسی به خون هزاران هزار انسان بیگناه آلوده است؟ چگونه است که از یک جانی بالفطره عفو طلب می کنند؟ آیا عوام فریبی نیست. جنایتکاران مافیایی اشغالگر ایران هیچ زبانی بجز زبان زور را تمکین نمی کنند. درود بر زنان آزاده ایرانی. زنده باد دوستی ایران و اسرائیل.

Comments are closed.