سازمان عفو بین الملل، دوباره خواستار آزادی زندانیان عقیدتی در ایران و سراسر جهان شد

سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر  خواهان آزادی “بی‌درنگ و بی‌قیدوشرط” زندانیان عقیدتی در جهان از جمله “نسرین ستوده” وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران شده است.

عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به شیوع ویروس کرونا در جهان اعلام کرد که “حبس غیر مشروع زندانیان عقیدتی آن‌ها را در معرض مخاطرات بیشتری قرار داده است.”

سائورو اسکار پلی، مدیر بخش کارزارهای عفو بین‌الملل، در این باره گفت که دولت‌ها برای محافظت از همه‌ی کسانی که پشت میله‌های زندان‌ها به سر می‌برند باید بی‌درنگ وارد عمل شوند، و از جمله به “آزادسازی همه افرادی اقدام کنند که تنها به دلیل بهره‌گیری مسالمت‌آمیز از حقوق خود به زندان افتاده‌اند”.

نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری ایرانی است که در سال ۲۰۱۸ بازداشت شده و “به دنبال دو محاکمه به شدت ناعادلانه، به ۳۸ سال و ۶ ماه حبس و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق” محکوم شده است.

وکلای اروپایی خواستار آزادی وکلای زندانی در ایران شدند

شورای انجمن‌های حقوقی و وکالت اروپانیز پیشتر  (CCBE) در نامه‌ای به حسن‌روحانی، رییس‌ جمهوری اسلامی، با اشاره به خطر شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها، خواستار آزادی وکلای زندانی در ایران شد.

این نهاد حقوقی نوشته بود:  «از جنابعالی می‌خواهیم که همه وکلای زندانی را آزاد کنید. آزاد نکردن این وکلا یا هر زندانی دیگری از خطراتی که ابتلا به ویروس دارد، مسئولیت بزرگی برای حکومت خواهد داشت.»

این شورا که حدود یک میلیون وکیل دادگستری را در ۴۵ کشور اروپایی نمایندگی می‌کند، تاکید کرده که تقریبا غیرممکن است بتوان وضعیت در داخل زندان‌ها را علیه کووید-۱۹ ایمن ساخت.

شورای انجمن‌های حقوقی و وکالت اروپا درباره زندانی شدن وکلای دادگستری در ایران نظیر نسرین ستوده، عبدالفتاح سلطانی، محمد نجفی و امیر سالار داودی نوشت که «محکومیت آنها تنها به خاطر فعالیت‌های آنها به عنوان وکیل بوده است».

کارشناسان سازمان ملل متحد نیز پیشتر از جمهوری اسلامی خواسته بودند که زندانیان عقیدتی، دوتابعیتی و خارجی‌های محبوس در ایران را با توجه به شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا آزاد کند.