سازمان عفو بین الملل:ارسلان خودکام، از کردهای ایرانی، در معرض خطر اعدام قرار دارد

سازمان عفو بین الملل  هشدار داد که ارسلان خودکام، از کردهای ایرانی در استان آذربایجان غربی، در معرض خطر اعدام قرار دارد

این سازمان با انتشار بیانیه ای  دادگاه ارسلان  خودکام را «غیرمنصفانه» خوانده و اعلام کرد:   او پس از محاکمه‌ای سی دقیقه‌ای توسط حکومت ، به اتهام «جاسوسی» به اعدام محکوم شده است.

عفو بین الملل در ادامه این بیانیه نوشته است که ارسلان را  «تحت شکنجه»  وادار به اعتراف علیه خود کرده‌‌اند و همین امر مبنای حکم دادگاه قرار گرفته است.

این نهاد مدافع حقوق بشر، نوشته است که  خودکام اجازه نیافته است که دست به انتخاب وکیل بزند و در ادامه تاکید کرده است که  استفاده از مجازات اعدام برای اتهام «جاسوسی» ناقض قانون بین الملل است.

سازمان حقوق بشری هەنگاو نیز در این باره اعلام کرد:  حکم اعدام ارسلان خودکام، شهروند اهل مهاباد از سوی دیوان عالی کشور تایید و کمیسیون عفو بخشندگی نیز با درخواست عفو وی مخالفت کردە است.

هه نگاو به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرد کە، مسئولین زندان رسما این حکم را بە ارسلان خودکام اعلام کردە و گفتەاند کە حکم اعدام وی کماکان پابرجاست.

این منبع خبری در ادامە گفته است که “حکم اعدام ارسلان خودکام به اجرای احکام زندان ارومیه منتقل شده است و هر احتمال دارد این حکم اجرا شود.”

ارسلان خودکام  ۵٠ سالە، اواخر مرداد ماه سال گذشتە از سوی شعبە ٣٢ دادسرای نظامی ارومیە بە اتهام  جاسوسی و همکاری با حزب دمکرات کردستان ایران بە اعدام محکوم شدە بود.

این شهروند اهل مهاباد پیشتر بە مدت یک سال عضو حزب دمکرات کردستان ایران بودە و پس از جدایی از این حزب بە ایران بازگشتە و بازداشت می شود و سپس بە دلیل اینکە شاکی خصوصی نداشتە آزاد می شود.

هه نگاو در ارتباط با اعدام گسترده کردها در ایران نوشت: طی ماه گذشتە میلادی ،  هر سە روز یک شهروند کُرد در ایران اعدام و  دست کم ۵٣ شهروند کُرد بە اتهام فعالیت سیاسی، مدنی و عقیدتی توسط نیروهای امنیتی حکومت ایران بازداشت شدەاند.

هه‌نگاو، نوشته است: از مجموع افرادی کە طی ماه گذشتە اعدام شدە و هویت کامل این افراد برای این سازمان احراز شدە، دو زندانی بە اتهام فعالیت سیاسی و ۸ زندانی نیز بە اتهام قتل عمد بە اعدام محکوم شدە و حکم آنها به اجرا درآمده است.

این سازمان حقوق بشری کرد در ادامه نوشته است: بیشترین تعداد این اعدام‌ها با ۷ مورد در استان آذربایجان‌غربی ثبت شدە است. در استان کرمانشاه ۲ مورد و در استان کُردستان نیز ۱ مورد ثبت شدە است.

گفته شده است که تنها در ماه ژوئیە ۲۰۲۰، دست‌کم حکم اعدام ۱۰ شهروند کُرد در زندان‌های مختلف ایران بە اجرا در آمدە است.

هه نگاو نوشته است که با استناد بە آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار و اسناد این سازمان ، طی ماه ژوئیە ٢٠٢٠، دست کم ۵٣ شهروند کُرد از سوی نهادهای امنیتی حکومت ایران بە اتهام فعالیت سیاسی، مدنی و عقیدتی بازداشت شدەاند.