سازمان عفو بین الملل: «رژیم ایران، برای تحقیر و شکنجه زندانیان سیاسی، به آن ها تجاوز جنسی می کنند»

ماموران امنیتی حکومت ایران برای تحقیر و ترساندن معترضین علیه رژیم در زندان و بازداشتگاه ها به آنان تجاوز می کنند،  یک پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل فاش ساخت که نیروهای امنیتی امنیتی زن بازداشتی در جریان اعتراض به سقوط هواپیما مجبور به سکس دهانی و رابطه جنسی کرد.

رها بحرینی، پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل،‌ در این باره افزود در صورت تایید، این عمل «مصداق شکنجه» و قابل پیگرد بین‌المللی است.

بحرینی در ادامه افزود: به گفته یک منبع آگاه، این زن در حالی که چند ساعت در بازداشت به سر می‌برد، به اتاقی منتقل و از سوی یک مقام امنیتی مجبور به انجام رابطه جنسی دهانی در زمان بازجویی شد.

بحرینی گفت: بر اساس گزارش دریافت شده  این زن در طول بازداشت علاوه بر رابطه جنسی دهانی، برای برقراری رابطه جنسی با مامور امنیتی نیز تحت فشار قرار گرفته است.

این برای نخستین  بار نیست که حکومت ایران اقدام به تجاوز جنسی زندانیان و بازداشت شدگان کرده است .در سال ۶۰ و پس از آن نیز شمار زیادی از زندانیان سیاسی با هدف تحقیر کردن آنان و جلوگیری از ادامه مبارزات شان به آنان تجاوز کردند همچنین در کهریزک نیز به پسران و دختران تجاوز کرده و بر اساس شواهد و مستنداتی که بدست امده بود این جرائم محرز شد . در جریان اعتراضات آبان ماه در کردستان نیز به تعدادی از نوجوانان بازداشتی در سپاه تجاوز جنسی کرده بودند.

بحرینی با انتقاد از چشم‌پوشی ماموران رده بالای حکومت ایران در ارتباط با تجاوز جنسی به این زن معترض  اعلام کرد که بسیاری از زنان و قربانیان شکنجه و فشار جنسی به دلیل فضای امنیتی امکان شکایت ندارند.و در صورت اقدام برای  شکایت با آزار و اذیت بیشتر مواجه می‌شوند و این مانع روند دریافت اطلاعات از آن‌ها را با مشکل روبه‌رو می‌کند».

بحرینی گفت: عفو بین‌الملل از قربانیان و خانواده آن‌ها می‌خواهد که موارد مشابه و شکنجه‌ها را طی دیدار یا مکاتبه با مقام‌های جمهوری اسلامی مطرح کنند و از آن‌ها خواستار پاسخگویی شوند.چرا که تا زمانی که با پدیده مصونیت در حکومت ایران مقابله نشود،‌ این موارد تکرار خواهند شد.

این فعال حقوق بشر همچنین خواستار برخورد با آمران این شکنجه و نقض حقوق بشر در ایران شد.