سازمان عفو بین الملل میگوید:ارتش ترکیه در مناطق کرد نشین سوریه مرتکب نقض فاحش حقوق بشر شده است

تصرف شهر عفرین به وسیله نیروی ارتش ترکیه و سوریه و آواره شدن مردم کرد این مناطق در شمال سوریه

سازمان عفو بین الملل پنجشنبه دیروز نیروهای ارتش ترکیه را متهم کرد که به گروه‌های شورشی مسلح سوریه اجازه میدهند مرتکب نقض فاحش حقوق بشر در مناطق شمالی سوریه شوند و از آنکارا خواست این روند را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر از زمانی که ترکیه و متحدان آن شهر عفرین را گرفته‌اند ساکنان منطقه تحت آزار و اذیت های متعددی قرار گرفته اند و نیروهای مسلح ترکیه هم چشمان خود را بسته اند.

ارتش ترکیه اوایل سال جاری میلادی از شمال وارد سوریه شد و با کمک نیروهای سوری تحت حمایت خود کنترل  مناطق کردنشین عفرین را در دست گرفت.

آنکارا فعالیت‌های نیروهای کرد را در کنار مرزهایش را  یک تهدید تلقی می‌کند.عفو بین الملل در بیانیه ای گفت: موارد نقض حقوق بشر شامل بازداشت‌های دلبخواهی ناپدید شدن های اجباری تصرف و یا غارت اموال مردم بوده که نیروهای ارتش ترکیه اعتنایی  به آنها نکرده و چشمان خود را به روی این موارد بسته اند.

اواخر اسفند و حدود  دو ماه پس از آغاز عملیات نظامی شاخه زیتون ارتش ترکیه در شمال سوریه اعلام کرد کنترل مرکز عفرین از کنترل کردها خارج شده و به دست ارتش ترکیه و هم‌پیمان آن  ارتش آزاد سوریه رسیده است.

دولت آمریکا که از آغاز  مخالف این اقدام ترکیه بود  نگرانی عمیق خود را از این تحولات در مناطق کردنشین سوریه ابراز کرد و از همه طرف‌های دخیل خواست امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه را به این نقاط  فراهم کنند.

همچنین یک روز پس از اعمال تحریم های آمریکا بر دو وزیر ترکیه نیز ارزش پول و بازار بورس این کشور با تلاطم مواجه شده است.

به گزارش روزنامه حریت هر دلار آمریکا طی روز جاری ۱.۴ درصد کاهش یافته است ارزش لیر ترکیه طی ماه‌های گذشته نیز کاهش هایی را تجربه کرده بود.

لیر ترکیه نسبت به ابتدای سال جاری ۲۵ درصد ارزش خود را در مقابل دلار آمریکا از دست داده است.

آواره شدن مردم کرد مناطق کرد نشین و شهر عفرین