سازمان غذا و دارو اعلام کرد: واکسن ایرانی کورونا تولید مشترک با کوباست

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو از پروژه تولید مشترک واکسن کورونا با کوبا خبر داد و گفت که تست انسانی این واکسن در ماه‌های پایانی امسال در ایران انجام خواهد شد.

او در ادامه افزود که این واکسن در فاز ۲ انسانی است و در بهمن و اسفند فاز سوم تست آن روی ۵۰ هزار نفر در ایران انجام خواهد شد.

جهانپور در سخنان اش  به نام شرکت واکسن‌سازی کوبا اشاره‌ای نکرد و درباره این‌که این واکسن بر روی شهروندان کوبایی هم آزمایش خواهد شد یا خیر، اطلاعاتی ارائه نداد.

وی صرفا عنوان کرد که این پروژه مشترک با یکی از «موسسات پرسابقه واکسن‌سازی در کوبا دنبال می‌شود».

آگاهان امور می گویند: کوبا که الان بیش از ۶۰ سال است که تحت تحریم شدید آمریکا قرار دارد نه فقط از نظر اقتصادی و تولید یکی از عقب مانده ترین کشورهای جهان محسوب می شود و اکنون نیز به علت فرار مغزها از نظر علمی و تکنولوژی نیز بسیار عقب مانده است و بسیار بعید می نماید که بتواند در انجام تحقیقات به هدف رسیدن به یک واکسن قابل اعتماد کمکی نسبت به ایران انجام دهد .

پیشتر نیز علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران از طراحی مشترک واکسن کورونا با دو کشور خبر داده بود، اما نامی از آن‌ها نبرده بود.

اما در حال حاضر مشخص نیست که رژیم ایران با چه کشور دیگری برای ساخت واکسن کورونا همکاری می‌کند، اما چندی پیش مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران، اظهار داشت که واکسن‌ شرکت شفا فارمد «مشابه واکسن شرکت چینی سینوپک است».

واکسن‌ شرکت شفا فارمد موسوم به «کُوو ایران برکت متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام وابسته به خامنه ای چند روز پیش به چند نفر تزریق شد».

مینو محرز که از او به عنوان یکی از وابستگان دکتر ولایتی  نام برده می‌شود، گفته که «در صورت موفقیت این واکسن و اخذ تایید سازمان جهانی بهداشت، در اواخر بهار تولید آن آغاز خواهد شد».

این در حالی است که رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا اعلام کرده که شهروندان ایران در شهریور سال آینده با مشکل تامین واکسن مواجه نخواهند بود و تا دی ماه سال ۱۴۰۰ نیز مازاد واکسن خواهیم داشت.