سازمان محیط زیست البرز هشدار داد: انتقال آب سد کرج توسط سپاه به تهران اکوسیستم منطقه را تهدید می‌کند

حمیدرضا لشگری، معاون فنی محیط زیست استان البرز گفت:  افتتاح پروژه انتقال آب سد کرج به تهران در حالی صورت گرفته که در سال ۱۳۹۲، انتقال آزمایشی آب سطح رودخانه کرج را پایین آورد و موجب مرگ‌ومیر بسیاری از آبزیان شد.

این در حالی که پاسدار سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء، گفته است که  پروژه انتقال آب از سد امیرکبیر به تهران که  شامل ۳۰ کیلومتر تونل، تصفیه‌خانه و یک رینگ انتقال آب است،  نقش مهمی در تامین آب مناطق ۵، ۹، ۱۰، ۲۱ و ۲۲ و شهر پرند دارد.

حمیدرضا لشکری، در ادامه  انتقال دائمی آب سد کرج به تهران را موجب ایجاد خطر برای وضعیت اکوسیستم و تهدید حیات آبزیان و پوشش گیاهی عنوان کرد.

به گفته این مقام دولت روحانی، در سال ۱۳۸۶ مصوب شد ۳۴۰ میلیون متر مکعب از آب این سد برای انتقال به تهران در نظر گرفته شود. که در همان سال محیط زیست و سایر مسئولان استان اعتراض خود را نسبت به میزان حق‌آبه زیست محیطی ابراز کرده بودند.

این مقام محیط زیست ضمن اشاره به پایان پروژه انتقال آب اشاره کرد: «با افتتاح این پروژه حتی باید منتظر تغییر وضعیت زندگی ساکنان بومی اطراف رودخانه کرج از لحاظ اقتصادی و … باشیم.»

لشگری گفت:  با وجود دو سال و نیم تلاش برای برگزاری جلسه با وزارت نیرو درباره تغییر میزان حق‌آبه مصوب،‌ موفق به انجام آن نشده و نهایتا هفته گذشته این تونل انتقال آب افتتاح شده است.