سازمان ملل با تصویب قطعنامه ای، نقض حقوق انسانی در حکومت اسلامی ایران را محکوم دانست

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد و اعلام کرد : از نقض حقوق بشر در ایران، از جمله تبعیض علیه زنان، بازداشت‌های خودسرانه و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی  همچنان ادامه دارد و روز به روز گسترده تر شده است .

در این قطعنامه  به آزار و اذیت روزنامه‌نگار و اعمال محدودیت در کار رسانه‌ها نیز اشاره شده است.

این قطعنامه به ابتکار دولت کانادا ارائه شد با ۸۴ رای مثبت در برابر تنها ۳۰ رای مخالف تصویب شد. ۶۰ کشور نیز به قطعنامه محکومیت حقوق بشر در ایران رای ممتنع دادند.

در بخش دیگری از این قطعنامه، اجرای مجازات اعدام‌ از جمله اعدام نوجوانان و همچنین به کارگیری شکنجه از سوی جمهوری اسلامی ایران را محکوم شده است.

عراق، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، ترکمنستان، که همگی از همسایه‌های ایران هستند در میان کشورهایی قرار داشتند که به این قطعنامه رای منفی دادند.

در برابر عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی در همراهی با کشورهای غربی و اروپایی نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کردند.

نماینده اسرائیل در نشست کمیته سوم مجمع عمومی در این باره گفت: این قطعنامه صرفا بخشی از حقایق مربوط به نقض حقوق بشر در ایران را بیان می‌کند. موارد نگران کننده‌ دیگری هم هست که در این قطعنامه به آن‌ها اشاره نشده است.

نماینده اسرائیل به نقض حقوق پناه‌جویان و دگرباشان جنسی در ایران اشاره کرد. موضوع‌هایی که در این قطعنامه به آن‌ها پرداخته نشده است.

نماینده حکومت ایران نیز رویکرد کانادا، به عنوان کشوری که متن پیش‌نویس قطعنامه را تهیه کرده بود، در قبال مسئله حقوق بشر متناقض خواند و گفت که دولت کانادا حقوق بومیان این کشور را نقض می‌کند و سابقه نسل‌کشی بومیان را دارد. به گفته نماینده ایران، تلاش مداوم جمهوری اسلامی برای بهبود وضعیت حقوق بشر با حمله مدافعان این قطعنامه مواجه می‌شود.

یک دیدگاه

  1. میلیونها ایرانی نمیدانند نماینده حقوق بشر حکومت جنایتکار و وحشی آخوندی در سازمان ملل کیست ، اولا ثابت کنید این نماینده وحشی خودش بشر است که از حقوق بشر حمایت کند . دوما” ثابت کنید که به نمایندگی از ملت ایران در آن سازمان حرف میزند

Comments are closed.