سازمان ملل تائید کرد که رژیم اسد سه ماه پیش بر علیه شهروندانش سلاح شیمیایی به کار برده است

کودکان سوری که هدف گاز شیمیایی قرار گرفته اند

مقامات سازمان ملل اعلام داشتند که بررسی های دقیق ثابت می کند که رژیم بشار اسد علیه شهروندان سوریه به کاربرد جنگ افزار شیمیایی متوسل شده است. این امر در حالی اعلام می شود که دولت پرزیدنت ترامپ اعلام داشته که هرگونه کاربردِ دوبارۀ سلاح شیمیایی علیه شهروندان سوری، موجب دخالت سریع ایالات متحده و مجازات مسوول این جنایت خواهد شد.

سخن از نبردهایی است که در ماه آوریل (سه ماه پیش) در دو نقطه سوریه به نام های اِدلِب و غوطه شرقی جریان داشت و بازرسان سازمان ملل پس از هفته ها تحقیق و بررسی، اکنون با قاطعیت می گویند که ارتش سوریه در آن جبهه ها به سلاح شیمیایی متوسل شده بود تا مردم خود را بکشد و صدای مخالفان رژیم را خاموش سازد.

در این گزارش آمده است که ارتش سوریه در جریان نبردها در غوطه شرقی و ادلب، چندین  مورد حمله شیمیایی متوسل شده تا شهروندان خود را بکشد و پیشروی سریع نیروهای خود را امکان پذیر سازد.به موجب این گزارش، در پنج سال اخیر، دست کم سی و سه مورد کاربرد سلاح شیمیایی از جانب ارتش سوریه علیه شهروندان آن کشور و مخالفان رژیم رخ داده است.

در ادلب، تلاش گسترده ارتش سوریه با کمک سپاه قدس ایران و ارتش روسیه، برای تسلط بر آن استان و اشغال دوبارۀ شهر ادلب ادامه دارد. ولی از میزان تلفات روزهای اخیر آمار دقیقی در دست نیست. سازمان های بین المللی بارها ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است در ادلب جوی خون به راه افتد و ارتش اسد دوباره به جنگ افزار شیمیایی روی آورد

در گزارش های امروز (پنجشنبه) آمده است که ارتش ترکیه مقادیر بسیار زیادی جنگ افزار به سوی شهر ادلب و دیگر شهرهای آن استان سرازیر کرده تا گروه های مخالف رژیم بشار اسد را تقویت کرده و نگذارد که ارتش سوریه دوباره بر آن استان مسلط گردد.

رجب طیب اردوغان در همایش سه گانه جمعه گذشته در تهران، نتوانست با پوتین و روحانی در مورد سوریه به توافق برسد. اردوغان خواهان برافتادن رژیم بشار اسد است و مخالفان او را تقویت می کند، و در همان حال، حکومت اسلامی ایران و جمهوری روسیه تلاش می کنند بشار اسد همچنان در قدرت بماند، تا شاید بتوان سوریه را به پایگاه نفوذ و استقرار جنگی رژیم ایران و ارتش روسیه مبدل ساخت.