سازمان ملل تایید کرد که رژیم ایران عامل حمله موشکی به تاسیسات نفت عربستان سعودی بوده است

حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی، توسط نیروهای مسلح حکومت ایران صورت گرفته است

کارشناسان سازمان ملل، پس زا ماه ها بررسی و تحقیق، بالاخره اعلام کردند که حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی، توسط نیروهای مسلح حکومت ایران صورت گرفته است. رژیم ایران همیشه این مسؤولیت را تکذیب کرده و ادعا داشته است که حملات دقیق موشکی، توسط حوثی های یمن انجام گرفته است. ولی ایالات متحده از روز اول گفته بود که شیوه حمله و نوع سلاح های به کار گرفته شده، جای تردید باقی نمی گذارد که عامل حمله، حکومت اسلامی ایران بوده که از ترس واکنش متقابل آمریکایی، مسؤولیت خود را تکذیب کرده است.

سازمان ملل تا کنون از تایید این ارزیابی ایالات متحده رویگردان بود، ولی اکنون با تایید کارشناسان سازمان ملل، ایالات متحده می تواند رژیم ایران را مورد تعقیب و مجازات قرار دهد.

هیات نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل نیز به دنبال انتشار این گزارش، بار دیگر رژیم ایران را عامل بی‌ثباتی در منطقه معرفی کرد و نوشت :«گزارش هیئت کارشناسان امور یمن سازمان ملل این حقیقت را تایید می‌کند که حوثی‌های یمن قادر نیستند دست به چنین حمله‌ای بزنند و به نتیجه‌گیری مشابهی با آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا، که ایران را مسئول آن حملات می‌دانند، می‌رسد».

به گفته نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، جمهوری اسلامی همچنان به برنامه تروریستی و هسته‌ای و رفتار بی‌ثبات‌کننده خود ادامه داده و اکنون با یافته‌های کارشناسان سازمان ملل، شورای امنیت کمتر از ۳۶ هفته فرصت دارد که برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران اقدام کند».

تحلیلگران می گویند که انتشار ارزیابی کارشناسان سازمان ملل، موقعیت پرزیدنت ترامپ را در برابر کنگره آمریکا و ضرورت نشان دادن قاطعیت علیه رژیم تقویت می کند. انتشار چنین تصمیمی، در شرایطی که کنگره می خواهد اختیارات پرزیدنت ترامپ را در رویارویی نظامی با رژیم ایران محدود کند، موجب تقویت مواضع اعلام شده از جانب رئیس جمهوری می باشد.

خبرگزاری رویترز پیشتر در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۹ با انتشار نتایج تحقیقات و بررسی‌های خود درباره توطئه رژیم ایران علیه سعودی و حمله به تاسیسات نفتی آرامکو گزارش داد که علی خامنه‌ای رهبر ایران فرمان حمله به تاسیسات نفتی پادشاهی عربی سعودی را صادر کرده بود.

این خبرگزاری نوشت که ۴ ماه پیش از حمله با پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی ،مسئولان بلند پایه امنیتی رژیم ایران در مقر حفاظت شده‌ای در جنوب تهران تشکیل جلسه داده‌ بودند.که در این  جلسه فرماندهان ارشد سپاه پاسداران با تخصص‌های توسعه موشکی و عملیات سری و از جمله آنها یحیی، رحیم صفوی مشاور عالی رهبری در امور نظامی و معاون قاسم سلیمانی فرمانده عملیات برون‌مرزی سپاه قدس حضور داشتند .

رویترز به نقل از ۴ تن از منابع آگاه خود درباره محتوای این جلسه نوشت که طی این جلسه و در حضور حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران یکی از فرماندهان عالی‌رتبه سپاه ایستاده و خطاب به حاضران گفت «باید شمشیرهای‌مان را از نیام بیرون کشیده و به آنها درس عبرتی بیاموزیم».

بنابراین گزارش مسئولان بلند پایه ایرانی در جمع‌بندی این جلسه به این نتیجه رسیدند که هر گونه واکنشی نباید تا حد رویارویی آشکار پیش‌ رفته و واکنش سخت و ویرانگر آمریکا را در پی داشته باشد.

این گزارش رویترز  بر اساس اظهارات ۳ تن از مسئولان ایرانی آگاه و یک مسئول ایرانی دیگر است که از روند تصمیم‌گیری در ایران با اطلاع هستند.

 

در این رابطه مسئولان ایرانی آگاه به رویترز گفته‌اند که علی‌ خامنه‌ای رهبر ایران با طرح حمله و به این شرط که تلفاتی در میان نیروهای آمریکایی و غیرنظامیان نداشته باشد، موافقت کرده است.

یک دیدگاه

Comments are closed.