سازمان ملل : رهبر القاعده در یمن  بازداشت شد

سازمان ملل گزارش داد : خالد باطرفی، رهبر شاخه القاعده در یمن، بازداشت شده و معاون او سعد بن عاطف العوقلی هم چند ماه پیش “در جریان عملیاتی” در شرق یمن کشته شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیشتر گزارش‌هایی تایید نشده از دستگیری خالد باطرفی منتشر شده بود، اما گزارش کارشناسان امنیتی سازمان ملل در این باره نخستین گزارش رسمی است که این خبر را تایید می‌کند.

پیشتر نیز گروه اطلاعاتی “سایت” که اخبار مربوط به سازمان‌های جهادی و تروریستی را دنبال می‌کند بر اساس گزارش‌هایی “تاییدنشده” که چهار ماه پیش منتشر شده بد اعلام کرد  که نیروهای امنیتی یمن خالد باطرفی را دستگیر کرده و به عربستان سعودی تحویل داده‌اند.

القاعده شاخه شبه جزیره عربستان در سال‌های اخیر به دنبال جنگ داخلی در یمن توانسته است مناطقی را تصرف کند.

اعضای شاخه القاعده در یمن، که خود را سازمان القاعده در شبه‌جزیره‌ عربستان می‌نامد، در نزدیک به دو دهه اخیر هدف حملات پهپادهای آمریکا بوده‌اند.

این گروه از یمن به عنوان پایگاهی برای حمله به اهداف غربی از جمله تلاش برای بمب‌گذاری در یک هواپیمای آمریکایی در سال ۲۰۰۹ استفاده کرده است.

القاعده شبه جزیره عرب همچنین مسئولیت حمله به مجله شارلی ابدو در پاریس در سال ۲۰۱۵ را پذیرفته که ۱۲ کشته بر جای گذاشت، هرچند تحلیلگران درباره دخالت مستقیم آن در این حمله ابراز تردید کرده‌اند.

علاوه بر این دولت یمن در زمان علی عبدالله صالح و پس از آن هم نیروهای طرفین اصلی جنگ داخلی یمن با القاعده درگیر بوده‌اند.این گروه حملات مرگباری را انجام داده و در مقاطعی موفق به تصرف مناطقی در یمن شده است.

گزارش سازمان ملل نگفته است  که خالد باطرفی چگونه دستگیر شده و در کجا نگهداری می‌شود.

برخی گزارش‌های تاییدنشده حاکی از آن است که نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی پس از بازداشت باطرفی او را به عربستان سعودی تحویل داده‌اند.

همین گزارش می‌گوید که سعد بن عاطف العولقی، معاون باطرفی، نیز در همین عملیات در شهر الغیضه، در جنوب شرقی یمن، کشته شده است.

این گزارش یک سال پس از آن منتشر شده است که پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت آمریکا، در بهمن‌ماه سال گذشته تایید کرد که بنیانگذار و رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان در یک حمله هوایی کشته شده است.

ترامپ در آن زمان اعلام کرد که ایالات متحده عملیات ضد تروریستی موفقی را انجام داده که در آن قاسم الریمی، بنیانگذار و رهبر القاعده در شبه جزیره عربستان، کشته شده است.

پس از این بود که خالد باطرفی به عنوان جانشین قاسم الریمی معرفی شد.