سازمان ملل: رژیم ایران و کره شمالی در صنعت موشک سازی با هم همکاری می کنند 

کارشناسان سازمان ملل هشدار دادند که کره شمالی و حکومت ایران از سال گذشته برای ساخت موشک‌های دوربرد با هم همکاری دارند

هیات کارشناسان سازمان ملل در مورد تحریم‌های کره شمالی، در گزارشی محرمانه اعلام کردند که رژیم ایران و دولت پیونگ‌یانگ از سال گذشته همکاری در زمینه ساخت موشک‌های دوربرد را از سرگرفته‌اند.

به گزارش بلومبرگ، کره شمالی در راستای همکاری برای ساخت موشک‌های دوربرد، قطعات کلیدی را به ایران ارسال می‌کرده و آخرین مورد ارسال قطعات در سال ۲۰۲۰ صورت گرفته است.

در این گزارش آمده است که  “مرکز تحقیقاتی شهید حاج علی موحد”برای ساخت یک موشک ماهواره‌بر از متخصصان موشکی کره شمالی کمک گرفته است.

بلومبرگ نوشته است که  هنوز مشخص نیست این محموله‌ها دقیقا حاوی چه چیزهایی بوده و همکاری دو کشور در چه سطحی صورت گرفته است.

در بخشی از گزارش هیات کارشناسان سازمان ملل آمده که مقام‌های رژیبم  ایران به اعضای این هیات گفته‌اند که اطلاعات‌شان صحت ندارد و تحقیق و تفحص‌شان بر مبنای داده‌ها و اطلاعات نادرست، انجام شده است.

در ادامه گزارش گفته شده است که  کره شمالی در سال ۲۰۲۰ برخلاف تحریم‌های سازمان ملل به توسعه‌ برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود ادامه داده و ۳۰۰ میلیون دلار از بودجه این کار را از طریق اقدام هکرها در سرقت‌های سایبری تامین کرده است.

یادآوری می شود که  کره‌ شمالی از چند مدل جدید موشک‌های بالستیک رونمایی کرده که یا قدرتمندتر و بزرگ‌تر بوده و یا نقل و انتقال و پرتاب آنها راحت‌تر شده است.

همچنین پیشتر نیز در رژه نظامی در پیونگ‌یانگ از یک موشک بالستیک قاره‌پیما رونمایی شد که قابلیت حمل چندین نوع کلاهک را دارد.

هیات کارشناسان سازمان ملل، در ادامه نوشته اند که موشک بین‌ قاره‌ای جدید کره شمالی به احتمال زیاد قابلیت حمل تجهیزات هسته‌ای را نیز دارد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز پیشتر گفته بود که دولت بایدن در حال بازبینی دیپلماسی دولت دونالد ترامپ در قبال کره‌شمالی است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، نیز در این باره گفته بود: «ما رویکرد کره شمالی در تقویت توانایی‌های نظامی‌اش را مد نظر داریم. ما دقیقا می‌دانیم هر یک از این توانایی‌های نظامی با چه هدفی طراحی شده و آمادگی خود را در شبه‌جزیره کره حفظ خواهیم کرد