سازمان ملل و مصر به گروه های ترور در غزه فشار می آورند از ادامه تعرض علیه اسرائیل دست بردارند

تلاش اسرائیل برای رویارویی با بحران نظامی در غزه نیز همچنان ادامه دارد. حماس و دیگر سازمان های ترور فلسطینی اعلام کرده اند که به مبارزه قاطعانه، از هر طریق ممکن علیه اسرائیل ادامه می دهندو ولی به دنبال هشدارهای اسرائیل، که احتمال بروز یک درگیری گسترده جنگی را بسیار جدی کرده است، گزارش رسید که نماینده سازمان ملل و دولت مصر، سرکردگان حماس و دیگر سازمان های ترور در غزه را شدیدا زیر فشار قرار داده اند که از ادامه تعرضات علیه اسرائیل دست بردارند. ولی هنوز معلوم نیست که حماس تا چه حد به این فشار تسلیم شود.

وزیر دفاع اسرائیل، اویگدور لیبرمن، امروز (یکشنبه) از مراکز استقرار نیروهای اسرائیلی در خط پیرامونی غزه دیدن کرد و با سربازان سخن گفت و سپس با امیران ارتش و فرماندهان واحدهای محلی به رایزنی نشست.

لیبرمن می خواهد از زبان افسران بشود که با چه شیوه هایی می توان به تعرضات پایان داد و در عین حال کمترین تلفات جانی را به اهالی غزه وارد آورد.

منابع فلسطینی می گویند که شب گذشته دو تن از تروریست ها در غزه، در اثر حمله یک پهپاد نظامی هلاک شده اند. فلسطینی ها درباره جزئیات این رویداد خبری منتشر نساخته اند و سخنگوی ارتش اسرائیل نیز نسبت به آن واکنشی نشان نداده است.

در همان حال که امروز وزیر دفاع با سران ارتش در حال رایزنی بود، هوا کردن بادبادک های آتشزا به سوی خاک اسرائیل نیز ادامه یافت و چند آتش سوزی ایجاد شد که ماموران آتش نشانی آنها را فرو نشاندند.

همچنین، گروهی از طرفداران ترور فلسطینی، با فرستادن دو سفینه تفریحی به سوی سواحل اسرائیل، اعلام کرده اند که قصد دارند محاصر دریایی – نظامی غزه را در هم بشکنند. در گذشته نیز شماری از سازمان های طرفدار ترور فلسطینی به تلاش های مشابه دست زده و کارونان های کشتی به سوی اسرائیل به راه انداخته بودند.

در ساعات ظهر امروز (یک شنبه) نیروی دریایی اسرائیل یک کشتی تفریحی را در آب های دریا متوقف ساخت و با بلندگو از آن مقصدش را جویا شد و هشدار داد که اگر به حریم دریایی اسرائیل تعرض کند، متوقف خواهد گردید و سرنشینان آن بازداشت خواهند شد.

قرار است این سفینه در ساعات امشب و سفینه دوم در بامداد فردا به نزدیکی غزه برسند و قصد داشته باشند به یک اقدام نمایشی دست بزنند. ولی آگاهان می گویند که ارتش اسرائیل جلوی آن را خواهد گرفت.