سازمان نظام پزشکی ایران ، آمار خودکشی در بین دانشجویان پزشکی بالا رفته است

حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران ، از تشکیل کمیته‌هایی برای بررسی خودکشی‌های اخیر رزیدنت های پزشکی خبر داد و گفت: «فشار کاری زیاد » و «سطح درآمد پایین » از جمله مهم‌ترین مشکلات دانشجویان پزشکی و ترغیب آنان به خودکشی است .

کرمانپور، در ادامه افزود: حقوق دستیاران پزشکی با کارانه بین دو تا سه میلیون تومان است، این در حالی است که فشار کاری زیادی به ویژه در دوران کرونا بر این گروه وارد می‌شود.

خبرگزاری ایسنا هم چهار روز پیش در گزارشی درباره خودکشی چهار دانشجوی دستیاری پزشکی در بیمارستان طی دو هفته گذشته خبرداد و نوشت: سه نفر از این افراد، دانش‌آموخته دانشگاه علوم پزشکی ایران بودند.

در این رابطه شوراهای صنفی دانشجویانِ بیش از ۹ دانشگاه علوم پزشکی کشور با ارسال نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار رسیدگی به وضعیت دانشجویان این رشته شدند.

در این نامه آمده بود: «طی دو سال گذشته علی رغم هشدارهای شورای صنفی هرگز حتی ترمیم قوانین استثماری و دستورالعمل‌های زورگویانه علیه دستیاران پزشکی با وجود سادگی آن در اولویت‌های وزارت بهداشت قرار نگرفت.»

خودکشی دانشجویان به‌ویژه در رشته پزشکی در ایران سابقه دارد.

بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده در سال ۹۸، پنج دانشجوی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز طی هشت سال دست به خودکشی زدند.

در فرم تعهد محضری از دستیاران آزاد که موقع ثبت‌ نام باید آن را به دانشگاه تحویل دهند، اگر این دانشجویان به هر دلیلی موفق به اتمام تحصیلات خود در مدت مقرر نشوند یا از ادامه تحصیل انصراف دهند یا بعد از پایان دوره تخصصی به هر دلیل از انجام تعهدات خود خودداری کنند، باید دو برابر کلیه هزینه‌های وزارت بهداشت را به صورت یک‌جا و بدون هیچ‌گونه قید و شرطی بازپرداخت کنند.