سازمان های ترور فلسطینی به مصر تعهد سپرده اند که آرامش را برهم نزنند. ولی به گفته کارشناسان، این تعهد موقتی است

آگاهان گفته اند که حکومت اسلامی ایران به گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین دستور داده که حتی الامکان بر شدت آشوب و بحران بیافزاید

سازمان های ترور فلسطینی در غزه، امروز (آدینه) نیز، همانند همه جمعه های دیگر در یک سال اخیر، به تظاهرات در خط مرزی غزه با اسرائیل دست بزنند. ولی این بار قول داده اند که از نزدیک شدن به جدار مرزی خودداری ورزند و از عملیات تعرضی علیه سربازان اسرائیلی دوری جویند.

اعلام شده است که دولت مصر با فرستادن نمایندگانی، بر شیوه برگزاری این تظاهرات فلسطینی نظارت خواهد کرد تا نگذارد به آشوب کشانده شود.

اسرائیل به انتقال صد و هشتاد میلیون دلار پول نقد، از قطر به غزه موافقت کرده، ولی به شرط آن که حماس و سازمان های تروریستی دیگر از ادامه خشونت علیه اسرائیل دست بردارند و از عملیات تعرضی خودداری ورزند.

آگاهان گفته اند که حکومت اسلامی ایران به گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین دستور داده که حتی الامکان بر شدت آشوب و بحران بیافزاید. ولی در همان حال، دولت مصر این گروه را زیر فشار گذاشته که از شدت بخشیدن به اغتشاشات دوری جوید.

با این همه، آگاهان سیاسی در اسرائیل بر این باورند که حتی اگر آرامشی برقرار شود بسیار موقتی خواهد بود. علت این بدبینی آن است که پنج روز دیگر، برحسب تقویم میلادی، سالگرد اعلام استقلال اسرائیل است و فلسطینی ها قصد دارند تظاهرات گسترده ای را زیر نام “یوم النکبه” یا روز مصیبت برگزار کنند و قصد دارند به اغتشاشات گسترده دست بزنند.

کارشناسان اسرائیلی احتمال می دهند که کوتاه مدتی پس از انتقال صد و هشتاد میلیون دلار مبلغ اهدایی قطر، فلسطینیان غزه دوباره آشوب و تعرض علیه اسرائیل را در ابعاد گسترده از سر خواهند گرفت. سرکردگان جهاد اسلامی و حماس ادعا می کنند که در دور اول درگیری های کنونی با اسرائیل، پیروز شده اند و اکنون خود را برای مرحله بعدی آماده می سازند.