سازمان های ترور فلسطینی، خشونت و تظاهرات را امروز به اوج تازه ای می رسانند

سازمان‌های ترور فلسطینی، و به ویژه حماس همانگونه که پیشتر تهدید کرده بودند، امروز (دوشنبه) عملیات اعتراضی خشونت بار خود را به اوج رساندند که از نظر گستردگی سابقه نداشته و سخنگویان حماس از ده ها کشته و زخمی خبر میدهند که در مورد تعداد دقیق آن ها گزارش بی طرفانه ای در دست نیست.

پیشتر اسرائیل هشدار داده بود که هیچگونه تعرضی را به خاک این کشور تحمل نخواهد کرد و هرگونه تعرضی در این راستا به شدت پاسخ داده خواهد شد.

منابع فلسطینی در ساعات بعدازظهر امروز خبر دادند که دست کم شانزده کشته و صدها زخمی داشته اند.

اسرائیل هشدار داده بود که اگر تعرضی نسبت به جدار مرزی با غزه صورت گیرد، اسرائیل متقابلا مواضعی را در داخل غزه که متعلق به گروه حاکم باشد بمباران خواهد کرد.

یک تلاشگر فلسطینی که نخواست نامش برده شود، تائید کرد که همه هزینه برگزاری این تظاهرات خونین را حکومت اسلامی ایران تامین می کند و برای این کار میلیون ها دلار پول از طریق حزب الله لبنان انتقال داده است.

علت شدت گیری اعتراضات خونین گروه های فلسطینی، از یک سو انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم و همچنین هفتادمین سالروز استقلال اسرائیل طبق تقویم میلادی می باشد.

در گزارش ها آمده است که فلسطینیان این بار به پرتاب سنگ، آتش زدن لاستیک و پرتاب بطری آتش زا بسنده نکردند و در صدد برآمدند جدار امنیتی در مرز اسرائیل و غزه را پاره کنند و وارد خاک اسرائیل گردند.

ارتش اسرائیل بعدازظهر امروز خبر داد که در بخش جنوبی نوار غزه، گروهی از تروریست های فلسطینی، در پوشش تظاهرات و اغتشاش ها قصد اجرای یک تعرض تروریستی بزرگ داشتند که به موقع هدف قرار گرفته و از پای درآمدند.

رهبران اسرائیل پیشتر هشدار داده اند که چنین اقدامی، تجاوز یه یک کشور و نقض سیادت آن می باشد و با واکنش قاطع اسرائیل روبرو خواهد شد. مقامات اسرائیلی گفته اند “اجاره نخواهیم داد مشتی افرادی که شعار نابودی اسرائیل را سر می دهند، با پاره کردن جدار مرزی، وارد خاک اسرائیل شوند”.

ارتش اسرائیل صدها هزار اعلامیه به روی شهرهای غزه پخش کرده و به اهالی هشدار داده است که از این اقدام خشونت بار دوری جویند. اسرائیل همچنین هشدار داده که اگر جدار مرزی آسیب ببیند، اسرائیل متقابلا هدف های زیربنایی غزه را نابود خواهد کرد.

حماس انتظار داشت که یک میلیون نفر در تظاهرات امروز شرکت کنند. ارتش اسرائیل ارزیابی کرده که تعداد شرکت کنندگان ممکن است کمتر از صد هزار نفر باشد، ولی همین عدد نیز مشکل آفرین است و موجب نگرانی است.

مقامات اسرائیل حماس را متهم ساخته اند که با به میدان فرستادن زنان و کودکان و افراد غیرنظامی، می خواهد یک سپر دفاعی ایجاد کند و در پوشش آن به عملیات تروریستی دست برند. مقامات اسرائیل همچنین گفتند که هدف دوم حماس آن است که ترحم جهانیان را برانگیزد و از آن ها علیه اسرائیل یاری بگیرد.

تحلیلگران می گویند حماس تلاش کرده و می کند که محنت اهالی غزه را دو چندان سازد و زندگی را برای آنان هرچه بیشتر تحمل ناپذیر کند، تا به پا خیزند و علیه اسرائیل، از دستورات حماس پیروی کنند.

یک مثال کوچک، حمله دو روز پیش افراد مسلح حماس به نقطه مرزی با اسرائیل بود که تاسیسات انتقال گاز سوختی از اسرائیل به غزه در آن جا قرار دارد. افراد فلسطینی با نارنجک و بمب این تاسیسات را به آتش کشیدند و موجب قطع جریان گاز سوختی از اسرائیل به غزه شدند. بدیهی است که تنها آسیب  دیدگان از این اقدام ویرانگرانه، خود اهالی غزه هستند که گاز سوختی نخواهند داشت.

دولت مصر نیز که در محاصره زمینی و دریایی و هوایی غزه، شبیه اسرائیل عمل می کند، سرکردگان حماس را به قاهره فرا خوانده تا شاید آن ها را از ادامه تعرض باز دارد. ولی بعید می نماید که این تلاش به نتیجه برسد.

هیچ یک از کشورهای عرب عملیات خشونت بار حماس را مورد تائید قرار نداده و تنها حکومت اسلامی ایران است که آن ها را تشویق می کند بر شدت خشونت بیافزایند. رژیم ایران هر سال ده‌ها میلیون دلار پول نقد و جنگ افزار در اختیار حماس قرار می دهد.

ارتش اسرائیل تلاش بسیار می کند که شمار تلفات فلسطینی ها در تظاهرات گسترده امروز کمترین باشد. ولی در عین حال، اسرائیل اعلام داشته که قاطعانه از مرزهای کشور حفاظت خواهد کرد و هیچ نوع سازشی در این زمینه نخواهد بود.